13-latek potrącił kolegę quadem

Wieści policja

Opoczyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, w którym 13-letni chłopiec kierując niezarejestrowanym quadem potrącił o rok młodszego kolegę.

Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że 13-latek jeździł quadem po chodniku w miejscowości Jawor. Wówczas potrącił stojącego obok 12-latka. Poszkodowany z poważnym urazem kolana trafił do szpitala. Policjanci ustalili, że pojazd, którym poruszał się nieletni to quad o pojemności skokowej silnika powyżej 50 cm3,a więc aby móc się nim poruszać wymagane jest już prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Dodatkowo okazało się ,że pojazd jest niezarejestrowany, nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Warto pamiętać, że do kierowania czterokołowcem lekkim czyli takim, którego pojemność skokowa silnika nie przekracza 50 cm3, upoważnia prawo jazdy kategorii AM, które może wyrobić osoba w wieku minimum 14 lat. Pamiętać trzeba, że quad poruszający się po drogach publicznych musi być zarejestrowany i posiadać tablice rejestracyjne, a także mieć aktualne ubezpieczenie OC. Kierujący quadem zobowiązany jest posiadać stosowne ku temu uprawnienia, np. kategorię prawa jazdy AM, w przypadku kiedy pojemność skokowa silnika nie przekracza 50cm3. Prawo jazdy kategorii B1 w przypadku gdy masa pojazdu trójkołowego bądź czterokołowego nie przekracza 400kg i 550 kg ( w przypadku pojazdów przystosowanych do przewozu osób i towarów) i mocy silnika nie większej niż 20KM. W tym przypadku o wydanie uprawnień może ubiegać się osoba która ukończyła 16 rok życia.

asp. Barbara Stępień