25 lat samorządu terytorialnego – konferencja w Bełchatowie

Wieści konferencja o samorządzie terytorialnym

Dziś (18.06.br.) w Bełchatowie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego w Polsce. Konferencja została zorganizowana przez Katedrę Administracji Społecznej Akademii Nauk w Łodzi przy współudziale Wydziału Zamiejscowego SAN w Bełchatowie oraz Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

25 lat temu, 8 marca 1990 r. Sejm uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym. W maju tegoż roku odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe. Odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów przemian w wolnej Polsce. Pozwoliła ona lokalnym wspólnotom współuczestniczyć i współdecydować w sprawach publicznych.
W tym roku obchodzimy 25-lecie samorządu terytorialnego. Z tej okazji w bełchatowskim Miejskim Centrum Kultury spotkali się samorządowcy i naukowcy, którzy rozmawiali o sukcesach, problemach oraz wyzwaniach, przed jakimi stoją samorządy. Konferencja była okazją do poruszenia wielu kwestii i aspektów funkcjonowania różnych szczebli samorządów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Artur Ostrowski – Poseł na Sejm RP, Błażej Spychalski – Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Grzegorz Gryczka – wicestarosta bełchatowski, Szczepan Chrzęst – przewodniczący Rady Powiatu.

Wieści konferencja w Bełchatowie

Wieści konferencja w Bełchatowie


Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele świata nauki oraz instytucji samorządowych. Warto zaznaczyć, że honorowym patronatem konferencję objęli: Mariola Czechowska, Prezydent Miasta Bełchatowa oraz Waldemar Wyczachowski, Starosta Powiatu Bełchatowskiego.
Wicestarosta bełchatowski

Wicestarosta bełchatowski


Konferencję otworzył prof. Grzegorz Ignatowski ze Społecznej Akademii Nauk, a wykład inauguracyjny o samorządzie terytorialnym wygłosiła prof. zw. dr hab. Teresa Dębowska-Romanowska (Uniwersytet Łódzki).
Prof. zw. dr hab. Teresa Dębowska-Romanowska

Prof. zw. dr hab. Teresa Dębowska-Romanowska


Więcej na temat konferencji będzie można przeczytać już wkrótce w Gazecie Regionalnej Wieści.
Prof. Grzegorz Ignatowski

Prof. Grzegorz Ignatowski