68 rocznica bitwy pod Diablą Górą

Wieści Diabla Góra

19 sierpnia 2012 r. przy pomniku na Diablej Górze Powiat Opoczyński i Gmina Żarnów zorganizowały uroczystości upamiętniające 68 rocznicę zwycięskiej bitwy pod Diablą Górą.

Bitwa pod Diablą Górą stoczona była 16 sierpnia 1944 roku w rejonie wsi Klew, Sulborowice, Brzezie. W czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej, na ziemi opoczyńskiej działał i walczył 25 pp Armii Krajowej. W 1944 roku, wraz ze zbliżaniem się do przedwojennych granic Polski frontu wschodniego, AK przystąpiła do realizacji planu „Burza”. Operacja ,,Burza’’ jako alternatywa powstania powszechnego była rozciągniętym w czasie natarciem strefowym polegającym na uporczywym atakowaniu oddziałów niemieckich w miarę przesuwania się frontu wschodniego. Do starcia z Niemcami przystąpiło ponad 60 partyzanckich pułków a wśród nich 25 pp AK Ziemi Piotrkowsko – Opoczyńskiej Okręgu Łódź.
Na obszarze Łódzkiego Okręgu AK planowane wykonanie akcji „Burza” poprzedzono koncentracją oddziałów partyzanckich w Barkowicach Mokrych nad Pilicą 20 lipca 1944 r. Jest to jednocześnie data powstania 25 pp AK, następnie pułku Ziemi Piotrkowskiej a ostateczna nazwa to 25 pułk piechoty AK Ziemi Piotrkowsko – Opoczyńskiej.
Bitwa pod Diablą Górą, która rozegrała się 16 sierpnia 1944 roku, była chrztem bojowym formowanego 25 Pułku Piechoty AK. W 68. rocznicę tej bitwy przy ołtarzu polowym na Diablej Górze została odprawiona msza św. w intencji żołnierzy z 25 pp Armii Krajowej, której przewodniczył ksiądz kanonik Jan Kruk. Złożono wieńce i wiązanki, a po skończonych obchodach wszyscy uczestnicy, którzy licznie przybyli na uroczystości, mogli posilić się żołnierską grochówką.
www.opocznopowiat.pl