Akcja: „Lato bez nałogów” już za nami

Wróciliśmy po 21 dniach niesamowitych przygód, wszyscy cali, zadowoleni, bez żadnego uszczerbku na zdrowiu.

„…Smaku wędrówki doświadczysz w czasie jej trwania. Tego nie przeżyjesz bez wejścia na szlak. Żadna książka, żadne opowiadanie czy też gawęda tego nie zastąpi…”
cyt. Krzysztof Sikora

Poranne pobudki i zaprawy, marsze, wykapki, musztry towarzyszyły łącznie prawie 200 uczestnikom puszczańskiej akcji letniej organizowanej przez nasze Stowarzyszenie. Nocne alarmy mrożące krew w żyłach, wieczorne ogniska, świeczkowiska, przyrzeczenia harcerskie i obietnice zuchowe towarzyszyły nam każdego dnia.

Wieści Harc Bez Nałogów

Wieści Harc Bez Nałogów

Wycieczki do Berlina, na Tropical Island, czy też wędrówki po wielokilometrowych bunkrach Międzyszyńskiego Rejonu Umocnionego ( MRU ) , wypady do Trójmiasta, czy też Łeby uatrakcyjniły akcję letnią, której uczestnikami byli zuchy i harcerze z piotrkowskiego Szczepu Drużyn Ósmych HARC i zaprzyjaźnionej z nami 18 Drużyny Harcerskiej Kuźnia ze Szczercowa – środowisk harcerskich Hufca ZHP Piotrków Trybunalski.

Obozowe śluby, chrzty, festiwale, czy gry terenowe i zajęcia programowe, nocne warty, służby, czy podchody towarzyszące dzieciom i młodzieży z całą pewnością pozostaną w ich pamięci, a dźwięk gitar i obozowe echo na długo zostaną w naszych myślach. Łącznie cztery podobozy zbudowaliśmy własnoręcznie w różnorodnych stylizacjach – od najmłodszych zuchów ( SHREK ), przez harcerzy ( WŁADCY PIERŚCIENIA ), aż do najstarszych ( STAROŻYTNY RZYM ) – w Krzeczkowie ( koło Świebodzina ). „WYSPA TORTUGI” to z kolei stylizacja stworzona przez 18 Drużynę Harcerską Kuźnia, która pojechała w tym roku do Szklanej Huty położonej nad brzegiem Bałtyku.
Zbudowane przez harcerzy we wszystkich naszych podobozach własne prycze, wartownie, czy place apelowe stworzyły niezapomniany klimat i pozwoliły nam cieszyć się każdym kolejnym dniem z nadzieją na niezapomniane chwile,
które pozostaną w naszej pamięci na długie lata.

Wieści Harc Bez Nałogów

Wieści Harc Bez Nałogów

Tegoroczna akcja letnia nie odbyła by się bez opiekunów, którzy zupełnie bezinteresownie i oczywiście jak co roku bezpłatnie pomagali zarówno w jej organizacji, jak i uczestniczyli aktywnie jako wychowawcy we wszystkich zajęciach organizowanych podczas całego wypoczynku poświęcając nie tylko serce, ale i swój własny urlopowy czas. Wszystkim wychowawcom bardzo gorąco dziękujemy.

Podstawą naszego systemu wychowawczego jest działanie w „małych grupach” W drużynach harcerskich małymi grupami są zastępy, zwykle 4-8 osobowe. Każdy zastęp na naszym puszczańskim obozie jest zakwaterowany w swoim namiocie.
W ramach pionierki obozowej, od której zaczyna się każdy obóz – zastępy wykonują samodzielnie niektóre elementy obozowego wystroju i wyposażenia. Późniejsze apele, służby, warty, podchody, zajęcia stylizacyjne i inne są wplecione w rywalizację pomiędzy zastępami, która jest nieodłącznym elementem obozowania.

Wieści Harc Bez Nałogów

Wieści Harc Bez Nałogów

Program akcji letniej organizowanej przez Stowarzyszenie HARC w tym roku obejmował takie elementy programowe jak: pionierka obozowa, gry terenowe, wędrówki piesze, ogniska, kąpiel i plażowanie, wycieczki,
program profilaktyczny „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, oraz podstawowe elementy przysposobienia obronnego.

Tegoroczny projekt „Lato bez nałogów” współfinansowany został ze środków:

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC,
Kuratorium Oświaty w Łodzi
Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego
Urząd Gminy Szczerców
Urząd Gminy Wola Krzysztoporska