Bełchatów: Bezpłatne szkolenia

Startuje kolejna edycja szczepień przeciwko wirusowi HPV, finansowana w całości z budżetu powiatu bełchatowskiego. Zapraszamy dziewczynki z rocznika ’99 na bezpłatne szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy i innym chorobom wywoływanym przez wirus HPV.
– Zdrowie jest wartością najwyższą, dlatego zachęcam do skorzystania z naszego programu profilaktycznego – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. – Jesteśmy jednym z nielicznych samorządów w kraju, który prowadzi akcję bezpłatnych szczepień całej populacji z danego rocznika. W ciągu ostatnich sześciu lat zaszczepiliśmy 2245 dziewczynek z terenu powiatu, w tym roku ze szczepień mogą skorzystać 484 dziewczynki. Przypomnę, że również realizujemy inne inicjatywy prozdrowotne, akcję „Mój ekologiczny styl życia”, czyli bezpłatne badania dla mieszkańców, czy też badania gruczołu krokowego dla mężczyzn.

Do chwili obecnej z darmowych szczepień fundowanych przez powiat skorzystały dziewczynki z roczników ’93, ’94, ’95, ’96, ’97 i ’98. Wyszczepialność waha się od 81 procent (w pierwszej edycji) do 54 procent w zeszłorocznej. Do tej pory powiat na szczepienia przeciwko HPV wydał 1.330.000 złotych.

– Rak szyjki macicy jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, na tle innych krajów Unii Europejskiej niestety zajmujemy ostatnie niechlubne miejsce jeśli chodzi o umieralność, bowiem codziennie aż pięć Polek umiera na raka szyjki macicy – mówi doktor Krzysztof Grzegorzewski, członek zarządu BCM. – Szczepienia służą profilaktyce pierwotnej, mającej na celu wytworzenie przeciwciał w organizmach dziewcząt, które będą odpowiedzią na infekcję wirusem, który przenosi się drogą płciową. Sprzyja temu wczesna inicjacja seksualna, wielu partnerów, a nawet palenie papierosów. Profilaktyka wtórna, to badania cytologiczne. Zainteresowanie wszelkimi szczepieniami sukcesywnie spada, jednak nie wiem skąd ta konstatacja skuteczności tych działań, ale taka jest rzeczywistość.

My dołożymy wszelkich starań, aby jak najwięcej dziewczynek skorzystało z tegorocznej edycji szczepień Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała oficjalne stanowisko, w którym uznaje wirus HPV za problem zdrowia publicznego o zasięgu globalnym. Co roku na raka szyjki macicy zapada około pół miliona kobiet na świecie, z czego 260 tysięcy umiera.

– Szczepienia rozpoczynamy w listopadzie, jednak już teraz prowadzimy rejestr chętnych, wyznaczamy terminy szczepień dla poszczególnych dziewcząt – mówi Magdalena Mosiołek, pielęgniarka koordynując z BCM-u. – Zapraszamy osobiście do siedziby przychodni przy ulicy 19 stycznia 12 w Bełchatowie, do punktu szczepień w pokoju 21, lub telefonicznie pod numerem 44 733 12 21, wewnętrzny 29, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje i umówić się na termin szczepienia. Jesteśmy na etapie reklamowania przedsięwzięcia, organizujemy spotkania w szkołach, rozdajmy materiały oświatowo- zdrowotne.
Krzysztof Borowski