Bełchatów: koniec tranzytu

Po wielu latach starań władz samorządowych w powiecie bełchatowskim, dziesiątkach wysłanych pism z apelem, po licznych spotkaniach, rozmowach i negocjacjach, a nawet po takich działaniach jak blokady i protesty, wreszcie możemy mówić o sukcesie. Chodzi o ruch tirów na drodze powiatowej Kącik – Mzurki. Według najnowszych informacji począwszy od 19 lutego br. nie zobaczymy w tej okolicy ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 10 ton. Zacznie tu obowiązywać nowa organizacja ruchu.

Postawienie znaków zakazu wjazdu dla samochodów ciężarowych będzie definitywnym rozwiązaniem trwającego od lat problemu ruchu tranzytowego z drogi krajowej numer 8 (obecnie droga krajowa nr 74) na drogę krajową numer 12, który odbywał się drogą powiatową, stwarzając niebezpieczeństwo dla mieszkańców i degradując drogę powiatową Kącik – Mzurki. Ograniczenie nie obowiązuje pojazdów zaopatrzenia i pojazdów w ruchu docelowym.
Ponieważ niedawno otwarto dla ruchu nowo wybudowaną drogę ekspresową S8 Łódź – Wrocław, możliwe było rozpoczęcie starań w zakresie ograniczenia tonażu na drodze powiatowej Kącik – Mzurki. Po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń, a zatem od 19 lutego, zacznie na tym odcinku obowiązywać nowa organizacja ruchu. Poprzedzi ją odbiór techniczny z udziałem policji, Powiatowego Zarządu Dróg w Bełchatowie, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Służby sprawdzą m.in. prawidłowość oznakowania drogi.
Źródło: Starostwo w Bełchatowie