Bełchatów: Którędy pojadą tiry?

wieści droga powiatowa Kącik-Mzurki

Starosta bełchatowski Szczepan Chrzęst wystąpił do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi z prośbą o zmiany w oznakowaniu na drogach województwa łódzkiego, zwłaszcza w obrębie Łasku, aby ruch tranzytowy samochodów ciężarowych z drogi krajowej numer 12 na drogę krajową numer 8 nie odbywał się już m.in. drogą powiatową Kącik – Mzurki na terenie powiatu bełchatowskiego.

– Właśnie otwarto dla ruchu kolejny odcinek drogi ekspresowej S8 na odcinku od węzła Róża do Łasku, dlatego wystąpiłem do GDDKiA o zmianę oznakowania – mówi Szczepan Chrzęst. – Według wielu wcześniejszych zapewnień przedstawicieli Generalnej Dyrekcji, otwarcie dla ruchu kolejnych odcinków drogi S8 spowodować ma przeniesienie się ruchu samochodów ciężarowych właśnie na nową ekspresówkę. Uważam, że należy jeszcze poprawić oznakowanie aby TIR-y nie zapuszczały się już na naszą drogę.

Zgodnie z porozumieniem, jakie cztery lata temu powiat zawarł z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad za zgodą ministra Cezarego Grabarczyka, ruch tranzytowy z drogi krajowej numer 8 na drogę krajową numer 12 przez drogę powiatową Kącik – Mzurki miał trwać tylko do końca 2012…

A skąd na drodze powiatowej taki duży ruch ciężarówek? Otóż w 2008 roku Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego jako organ zarządzający ruchem na drodze krajowej Nr 12 w mieście Piotrków Trybunalski, umieścił znak drogowy „B5” zakaz wjazdu samochodów ciężarowych z tabliczką „T” – „8t”. Spowodowało to skierowanie ruchu z drogi krajowej Nr 12 na drogę wojewódzką nr 485 a dalej na drogę powiatową Nr 2308 E do drogi krajowej Nr 8. Drogi powiatowa Mzurki – Kącik – Widawa, z racji swoich parametrów nie jest dostosowana do przenoszenia takich obciążeń jak drogi krajowe czy wojewódzkie. Także środki finansowe jakie, mogą przeznaczyć samorządy powiatowe na ich remonty i utrzymanie, są niewspółmiernie małe w porównaniu do zarządców dróg kategorii wyższych.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Bełchatowie