Bezpieczeństwo nad wodą

Wieści woda

Pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Jednak należy robić to z rozwagą. W maju i czerwcu utonęło już ponad 100 osób.

MSW wraz ze służbami ratowniczymi apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą. W ubiegłym roku w polskich wodach utonęło aż 709 osób. W tym roku – pomimo że ciepło jest dopiero od kilku dni – utonęło już ponad 100 osób. Nasz upragniony wypoczynek żeby był bezpieczny, powinniśmy zachować rozwagę i przestrzegać kilka podstawowych zasad.
Podchodźmy do wody z ostrożnością – nie przeceniajmy swoich umiejętności. Pod żadnym pozorem nie można wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Natomiast wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu, powinniśmy stopniowo schładzać ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury i uniknąć szoku termicznego. Nie kąpmy się w wodzie, której temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, żeby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, gdzie są ratownicy. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci. Statystyki bezlitośnie pokazują, że do utonięć najczęściej dochodzi na kąpieliskach niestrzeżonych oraz w akwenach, w których obowiązuje zakaz pływania. Tylko w zeszłym roku w takich miejscach utonęło prawie 200 osób. Z kolei pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami, powinniśmy mieć założone kapoki, a wypływając w dłuższy rejs koniecznie sprawdźmy prognozę pogody.