Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Wieści woda

Pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Jednak należy robić to z rozwagą. Od początku czerwca w całym kraju utonęło w sumie ponad 100 osób.

Według policyjnych statystyk najwięcej osób utonęło 22 czerwca – aż 17 osób. Jeśli chodzi o ubiegły rok, to najtragiczniejszym miesiącem pod względem liczny utonięć był lipiec. Tego miesiąca utonęły aż 164 osoby. W związku z tym służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych apelują o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą.
Jak podaje ministerstwo, pod żadnym pozorem nie można wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Natomiast wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu, powinniśmy stopniowo schładzać ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury, uniknąć szoku termicznego.
Pamiętajmy, żeby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, gdzie są ratownicy. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci.
Z kolei pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami, powinniśmy mieć założone kapoki, a wypływając w dłuższy rejs koniecznie sprawdźmy prognozę pogody.

PJ na podstawie materiałów z MSW