Czy będzie bezpieczniejsze skrzyżowanie?

grudna

Jest szansa na poprawę bezpieczeństwa na niebezpiecznym skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej numer 480 z drogą krajową numer 74 w miejscowości Grudna (gmina Szczerców).

Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski oraz Krzysztof Kamieniak, wójt gminy Szczerców, spotkali się w tej sprawie z Maciejem Tomaszewskim, dyrektorem oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi.
– Postanowiłem osobiście spotkać się z dyrektorem, aby przypomnieć o apelu samorządowców i policji w sprawie podjęcia przez GDDKiA działań, zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa w tym newralgicznym miejscu – mówi starosta Waldemar Wyczachowski. – Wspólnie z wójtem przedstawiliśmy dyrektorowi niechlubną statystykę wypadków w tym miejscu i omawialiśmy sposoby rozwiązania problemu na tym skrzyżowaniu. Dyrektor przyjął nas bardzo miło i wysłuchał z dużym zrozumieniem. Powiedział, że skrzyżowanie to w przyszłości zostanie przebudowane i pojawią się tam światła, jednak na razie nie wiadomo, kiedy uda się to zrealizować. W związku z tym mają zostać podjęte doraźne działania, by poprawić bezpieczeństwo. Są już wstępne pomysły, „drogowcy” będą analizować możliwości ich zastosowania, dlatego z niecierpliwością czekamy na rezultaty spotkania.

Z danych policji wynika, że skrzyżowanie w miejscowości Grudna należy do miejsc szczególnie niebezpiecznych. Od roku 2014 do końca września tego roku doszło tam ogółem do 29 zdarzeń drogowych – 16 wypadków i 13 kolizji, w których zginęły dwie osoby, a 45 osób zostało rannych. Dane wyraźnie pokazują, że jest to skrzyżowanie bardzo newralgiczne, dlatego w trosce o bezpieczeństwo na terenie powiatu bełchatowskiego starosta zdecydował się wspomóc działania wójta w tej sprawie. Pomysłem samorządowców i policji jest zamontowanie przy skrzyżowaniu specjalnych urządzeń lub wprowadzenie rozwiązań zwiększających uwagę kierowców. Specjaliście z GDDKiA mają przyjrzeć się sprawie i ustalić rozwiązania możliwe prawnie i techniczne.
Skrzyżowanie w Grudnej leży na terenie gminy Szczerców. Wójt gminy Krzysztof Kamieniak już od dłuższego czasu czyni starania aby poprawić bezpieczeństwo na tym odcinku. Podczas zeszłorocznej konferencji prasowej w tej sprawie, która odbyła się w starostwie powiedział:
– Zdarzenia drogowe, do których tam dochodzi spędzają mi sen z powiek. Wysyłałem już wiele pism do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, spotykałem się z przedstawicielami zarządcy drogi. Póki co otrzymałem zapewnienie, że to miejsce będzie zakwalifikowane do programu przebudowy miejsc szczególnie niebezpiecznych, lecz nie wiadomo, kiedy to nastąpi.
Wypadki, kolizje, ranni i zabici to również zmartwienie dla policji, co na konferencji przyznał aspirant sztabowy Damian Kucner, kierownik posterunku w Szczercowie:
– Wiele osób podróżujących drogą wojewódzką Widawa – Szczerców wykorzystuje jej atuty w okolicach skrzyżowania w Grudnej– dobrą nawierzchnię i prosty odcinek, co sprzyja często mniejszej uwadze i wjeżdżaniu na drogę krajową bez uprzedniego zatrzymania przy znaku stop – mówi Damian Kucner. – Formalnie skrzyżowanie jest oznakowane w sposób wystarczający, lecz nie jest oznakowane w sposób wystarczający dobry. Od momentu, kiedy działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to miejsce zostało oznaczane jako pierwszy taki niebezpieczny punkt w tym rejonie powiatu.