Dożynki powiatowe w Cielądzu

Wieści dożynki Cielądz

Cielądz będzie gospodarzem dożynek powiatowych już po raz trzeci. Tegoroczne święto plonów tak jak poprzednie odbędą się w parku w Cielądzu w niedzielę, 26 sierpnia.Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 polową mszą świętą, której przewodniczył będzie ks. bp Józef Zawitkowski. Pierwsze dożynki odbyły się w 1999 roku a funkcję starostów pełnili Bożena Janeczek z Cielądza i Jacek Kosonóg z Wołuczy. Dożynki uatrakcyjnili swoimi występami zespoły Blichowiacy i Rawianie. W 2006 roku Cielądz po raz drugi był miejscem dożynek powiatowych. Starostami byli wówczas Grażyna Zając ze Stolnik oraz Jarosław Pyta z Franopola. Wielką atrakcją był występ zespołu Mazowsze oraz zespołu Ich Troje z Michałem Wiśniewskim na czele.

Tegoroczne dożynki będą doskonałą okazją do zaprezentowanie staropolskiego obrzędu chleba oraz pokazów wieńców dożynkowych. Z pewnością dodatkową atrakcją będzie występ gwiazdy wieczoru Krzysztofa Krawczyka oraz Kabaretu Chatelet.

Poszczególne wsie z gminy Cielądz zaprezentują swoje wieńce dożynkowe. Z pewnością ciekawą prezentacje z przyśpiewkami do wieńca przedstawi wieś Cielądz wraz z zespołem ludowym Cymbarka oraz wieś Sierzchowy z zespołem Jarzębina. Wymienione zespoły ludowe oraz Orkiestra Dęta z Cielądz wystąpią również w półgodzinnym panelu prezentującym dorobek kulturalny gminy Cielądz.

Cielądzka Orkiestra Dęta pod batutą Michała Kowalczyka będzie uczestniczyła w barwnym korowodzie dożynkowym, we mszy świętej oraz występować będzie na scenie promując Gminę Cielądz. Orkiestra działa już kilkanaście lat występowała na scenach Teatrów Łódzkich, brała udział w koncertach Lata z Radiem ale przede wszystkim znakomicie prezentuje się w powiatowym święcie plonów, które co roku odbywają się w Gminach powiatu rawskiego.

Kolejnym zespołem, który zaprezentuje dorobek kulturalny gminy jest Międzypokoleniowy Zespół Folklorystyczny „Cymbarka” działający w ramach Stowarzyszenia Kulturalno-Historycznego Cymbarka. Zespół działa od roku 2007 w swoim składzie ma zarówno dzieci, młodzież jak również dorosłych. Kierownikiem zespołu jest Robert Kupis, który od początku istnienia tej grupy zaraża szczególnie młodzież swoją pasją muzykowania. Cymbarka jest dwukrotnym laureatem Międzynarodowego przeglądu zespołów ludowych w Kwidzynie (2010 i 2012) jest laureatem Festiwalu Chleba w Mińsku Mazowieckim (2010), można ich usłyszeć na Jarmarku Łódzkim czy też w Manufakturze Łódzkiej. Dorobek tego zespołu jest imponujący występuje na festiwalach, piknikach, imprezach promocyjnych, dożynkach promując nie tylko Gminę Cielądz ale i całą Ziemię Rawską. Cymbarka wielokrotnie występowała na dożynkach powiatowych, występując nie tylko na scenie ale przede wszystkim śpiewając przyśpiewki do wieńca dożynkowego. To właśnie te przyśpiewki cieszyły się dużym uznaniem wśród publiczności.

Najmłodszym zespołem ludowym działającym na terenie Gminy Cielądz jest Zespół „Jarzębina” działający w ramach Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Sierzchowskiej. Kierownikiem a zarazem założycielem zespołu jest Sylwester Sypka, który jednocześnie śpiewa w zespole. Jarzębina również występowała na Jarmarku Łódzkim, w tym roku można było ich usłyszeć na Majówce w Wilkowicach, co roku występują na Piknikach Cielądzkich oraz barwnie prezentują się na powiatowym święcie plonów. W roku ubiegłym Jarzębina zaprezentowała swój dorobek artystyczny na dożynkach Powiatowych w Białej Rawskiej, gdzie gorąco oklaskiwana była przez licznie zgromadzoną publiczność.

 

Program Dożynki Powiatowe Cielądz 2012 

Program uroczystości:

10:00 – Msza Święta polowa na terenie imprezy pod przewodnictwem Ks.Bp Józefa Zawitkowskiego.

12:00 – Uroczystości dożynkowe i obrzęd chleba.

14:00 – 15:30 – Przegląd dorobku powiatowych zespołów ludowych.

15:30 – 22:30 – Blok rozrywkowy.

15:30 – 16:30 – Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI im. Zofii Solarzowej
Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

16:45 – 17:45 – Koncert zespołu coverowego.

18:00 – 19:00 – Występ kabaretu FORMACJA CHATELET.

19:15 – 20:15 – Koncert zespołu DENNIS.

20:20 – 21:30 – Koncert KRZYSZTOFA KRAWCZYKA.

21:30 – 22:30 – Koncert zespołu B-QLL.