Dożynki Prezydenckie 2016

Tegoroczne Dożynki Prezydenckie odbędą się 10 i 11 września w Spale. W uroczystościach weźmie udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką.

Dożynki są zwieńczeniem ciężkiej pracy rolników. Ten ludowy zwyczaj obchodzony jest od dawien dawna i sięga swoją historią czasów piastowskich. Pomimo iż na przestrzeni lat dożynki nieco zmieniły swój charakter, ciągle kultywują piękną tradycję dziękowania za zebrane plony. Dożynki Prezydenckie tradycyjnie odbywają się w Spale. Po I wojnie światowej na równi z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Łazienkami Królewskimi, Belwederem i Wawelem, Spała stała się miejscem reprezentacyjnym Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym do użytku Prezydentów RP. To właśnie w Spale w 1927 roku Prezydent Ignacy Mościcki objął patronat nad uroczystościami i Dożynki Prezydenckie zyskały wymiar państwowy. Od kilku lat, dzięki zaangażowaniu się samorządów wszystkich województw, Dożynki Prezydenckie nabrały prawdziwie charakteru dożynek ogólnopolskich. Warto podkreślić, że do Spały będzie można dojechać specjalnymi pociągami. Połączenia uruchomią Przewozy Regionalne.
Jak co roku podczas spalskich dożynek odbędzie się konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w którym biorą udział grupy reprezentujące wszystkie województwa.
Niedzielne uroczystości rozpoczną się tradycyjnie Mszą świętą w Kaplicy Polowej Armii Krajowej z udziałem Pary Prezydenckiej, po czym barwny korowód dożynkowy wyruszy na stadion Centralnego Ośrodka Sportowego, gdzie odbywać się będzie ceremonia dożynkowa. Dożynkom Prezydenckim w Spale towarzyszyć będą liczne atrakcje, m.in.: Miasteczko Regionów, kiermasze, zabawy dla dzieci, a także występy zespołów ludowych. Przygotowana będzie również specjalna Kraina zabaw dla dzieci. Gwiazdą wieczoru będzie zespół „IRA”.