Filharmmonia Łódzka gościła w Tomaszowie

Tomaszów koncert Filharmonii Łódzkiej

25 października, o godz. 19.00 do tomaszowskiego kościeła p.w. św. Jadwigi na zaproszenie władz miasta, przyjechała ponad setka filharmoników z Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Artyści na organizowanym przez Dzielnicowy Ośrodek Kultury z okazji zbliżającego się Święta Wszystkich Świętych koncercie zaprezentowali Requiem Mozarta.

Współorganizatorami koncertu byli Filharmonia Łódzka, Parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim, Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim oraz firmy Ice Full, Balex Metal, Thermano, Joka, Ezbud i Roldrob.
Dzieje powstania Mozartowskiego Requiem d-moll KV 626 – ostatniego utworu kompozytora, pisanego w przeczuciu zbliżającej się śmierci, dokończonego przez jego ucznia – sprawiają, że ten utwór pozwala modlić się muzyką nie tylko za bliskich zmarłych, ale także za samego twórcę dzieła. Czynią tak poznańscy franciszkanie, od 2001 roku w każdą rocznicę śmierci Mozarta odprawiając mszę, której oprawę muzyczną stanowi właśnie Requiem. Ze względu na budowę utworu liturgia jest sprawowana według rytu przedsoborowego – jest to tzw. msza trydencka.
Orkiestrą i chórem Filharmonii Łódzkiej dyrygował Radosław Szulc. Partie solowe wykonali: Marta Boberska – sopran, Olga Maroszek – mezzosopran, Sylwester Smulczyński – tenor i Piotr Miciński – bas.
Foto UM Tomaszowa Maz.