Forum spełnionych oczekiwań

XV Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2022 okazało się bardzo dobrym zwieńczeniem roku. Znakomici goście, eksperci i prelegenci potrafili znakomicie podsumować wydarzenia gospodarcze mijających miesięcy i zapewnili wysoki poziom dyskusji na temat czekającej nas przyszłości.

Biznes w erze innowacji

Forum okazało się jednym z największych i najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Goście mogli wziąć udział w dziesiątkach paneli, warsztatów, wykładów, sesji plenarnych. Tematem tegorocznej edycji był biznes w erze innowacji, co pozwoliło poruszyć wiele zagadnień, w których nowe rozwiązania są z powodzeniem realizowane.

EFG było jednocześnie miejscem podpisania bardzo ważnych umów i porozumień. I tak Centralny Port Komunikacyjny przekaże 10 mln zł na zakup nowych autobusów hybrydowych dla województwa łódzkiego. To efekt podpisów złożonych przez pełnomocnika rządu do spraw CPK Marcina Horały, prezesa spółki CPK Mikołaja Wilda i marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera. 

Województwo Łódzkie kupi za te pieniądze co najmniej 6 nowoczesnych autobusów hybrydowych, które zostaną skierowane na trasy między miejscowościami z najrzadszą siatką połączeń. Dowiozą pasażerów do przystanków kolejowych.

Europejskie Forum Gospodarcze 2022

Odbudowa linii kolejowej między Piotrkowem a Bełchatowem na długości ponad 33 km i jej wydłużenie o prawie 7 km to główne założenia projektu, który zostanie zrealizowany dzięki pieniądzom z rządowego programu Kolej Plus. Piotrków, Bełchatów, Wieluń i Wieruszów zyskają dostęp do międzynarodowego kolejowego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk. Przy okazji wybudowanych zostanie siedem nowych stacji i przystanków kolejowych. W związku z podpisywaniem umowy odbył się panel dyskusyjny na temat przyszłości kolei w Łódzkiem, któremu z uwagą przysłuchiwał się również wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba.

Rekordowa kwota z Unii Europejskiej

Forum było też okazją do rozmowy na temat przeznaczenia 2 mld 745 mln unijnych euro, które trafią do naszego województwa z programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego do roku 2027. W dyskusji wzięli udział: Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. A skoro była mowa o tak dużych pieniądzach, poruszona została też kwestia cyfryzacji i jej rozwoju w biznesie i administracji – w tym temacie aktywny był wicemarszałek Piotr Adamczyk, innowacji w rolnictwie – w tym panelu uczestniczył m.in. członek zarządu województwa łódzkiego Andrzej Górczyński, aktywizacji i aktywności seniorów – w tym panelu wziął udział członek zarządu województwa łódzkiego Robert Baryła, profilaktyki  onkologicznej czy rozwoju rynku dronów.

Europejskie Forum Gospodarcze 2022

To ostatnie zagadnienie blisko łączyło się z blokiem tematycznym, który przewijał się przez cały czas trwania Forum, czyli sytuacji w Ukrainie. Goście z ogarniętego wojną kraju wprost przyznali, że przyjechali do Łódzkiego po pomoc – tę humanitarną, bezpośrednio kierowaną do mieszkańców okupowanego kraju, jak i tę zabezpieczającą jego przyszłość, czyli m.in. kontakty biznesowe, które pozwolą podnieść ukraińską gospodarkę. W EFG uczestniczyły delegacje z obwodu odeskiego, Winnicy oraz przedstawiciele lokalnego biznesu. Wszyscy byli uczestnikami paneli dedykowanych Ukrainie i jej obecnej sytuacji m.in.: „Wojna dronów na Ukrainie. Przyszłość rynku systemów bezzałogowych”, „Co możemy zrobić dziś dla Ukrainy?”. Goście z Ukrainy spotkali się również z samorządowcami z województwa.

Europejskie Forum Gospodarcze 2022

– Bardzo nam zależało, żeby podczas EFG, które jest jednym z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku w naszym województwie, głos Ukrainy wybrzmiał jak najgłośniej – podkreśla Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – To bardzo ważne, żeby w tej trudnej sytuacji, która bezpośrednio nas dotyka, nasze działania precyzyjnie odpowiadały na potrzeby Ukrainy, która przecież stoi na straży europejskiego bezpieczeństwa.

Goście Forum z Ukrainy odwiedzili uchodźców przebywających na terenie województwa łódzkiego. Z kobietami mieszkającymi w bursie w Piotrkowie Trybunalskim spotkała się delegacja z rejonu podolskiego. Wizyta była bardzo emocjonująca, bo okazało się, że Ukrainki, które uciekły przed wojną do Polski, pochodzą z gminy Kujalnickiej, z tej samej miejscowości, w której mieszka Sofia Khodiuk, przewodnicząca Podolskiej Rady Regionalnej.

Z kolei z delegacjami z obwodu odeskiego rozmawiali wicemarszałek Piotr Adamczyk oraz Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego.

Europejskie Forum Gospodarcze 2022

Szeroko międzynarodowy wymiar miała dyskusja z udziałem przedstawicieli Europejskiego Komitetu Regionów – Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Samorządowcy z Włoch, Finlandii, Czech, Hiszpanii i Węgier wzięli udział w debacie „Wspólnie w przyszłość”. Tematem wiodącym była współpraca gospodarcza i regionalna w Europie w obliczu zagrożeń wywołanych pandemią i skutkami wojny w Ukrainie.

– Wszyscy jesteśmy przedstawicielami swoich samorządów, to Europa w pigułce – mówił o swoich gościach Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

W toku debaty okazało się, że wszystkie regiony borykają się z tymi samymi kryzysami. To przede wszystkim skutki pandemii, a następnie rosyjskiej agresji na Ukrainę, czyli przerwy w łańcuchach dostaw z krajów azjatyckich, które mocno uderzyły w rolnictwo oraz przemysł, a także trudności wynikające z uzależnienia od rosyjskich surowców, które z kolei wpłynęły na bezpieczeństwo energetyczne. – Przerwane łańcuchy dostaw zaburzyły wiele sektorów gospodarki, część nie wróciła do stanu sprzed pandemii np. rynek motoryzacyjny, gdzie czas oczekiwania na nowe samochody przekracza dwa lata – mówił Witold Kozłowski, marszałek Małopolski. Jak dodała Anna Magyar, z regionu Csongrád-Csanád na Węgrzech, w jej regionie, bogatym w złoża wód termalnych, pandemia uderzyła zwłaszcza w turystykę.

Europejskie Forum Gospodarcze 2022

Dlatego, jak zgodnie przyznali wszyscy uczestnicy panelu, samorządy potrzebują wspólnych rozwiązań m.in. w zakresie uniezależnienia produkcji i surowców naturalnych od Azji i Rosji. 

Uroczystym akcentem Forum była Gala połączona z wręczeniem nagród gospodarczych Województwa Łódzkiego „Biznes na plus”. Za wkład w rozwój regionu i budowanie jego pozytywnego wizerunku pierwszą nagrodę otrzymały ex aequo dwie firmy: Ceramika Paradyż i Grupa Tubądzin. W kategorii „Łódzkie zaprogramowane na przyszłość” statuetkę otrzymała firma APS – Ekoinnowacje za przedsięwzięcia naukowe w obszarze technologii Odnawialnych Źródeł Energii; nagroda „Sukcesja z sukcesem” powędrowała do rąk właścicieli przedsiębiorstwa AMZ-KUTNO S.A., które  specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji zabudów specjalnych samochodów użytkowych: ambulansów, bankowozów, pojazdów specjalnych dla służb mundurowych, a także pojazdów wojskowych; nagrodę w kategorii „Międzynarodowy sukces” otrzymała firma Irena Struniec Enterprise ze Zgierza w uznaniu za utrzymanie wysokiego poziomu sprzedaży w czasie pandemii; w kategorii „Debiut roku” po nagrodę sięgnęła firma ConnectedVR Sp. z o.o. z Łodzi – zwycięzca programu akceleracyjnego S5 – Akcelerator Technologii 5G; nagroda publiczności w kategorii „Świadomi w biznesie” powędrowała do klubu Widzew Łódź; nagroda specjalna do Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1, S.A. w Łodzi m.in. za potencjał i możliwości rozwojowe.

Europejskie Forum Gospodarcze 2022

Docenieni zostali również przedsiębiorcy społeczni. O ich udziale w rynku mówił podczas panelu wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

Ostatniego dnia Forum marszałek Grzegorz Schreiber spotkał się również z przedsiębiorcami indywidualnie. – Chciałem Was posłuchać. Powiedzcie mi co mogę zrobić dla Was w przyszłym roku. Pokażcie kierunki działań w sprawach, które Was dotyczą – zachęcał grupę biznesmenów z łódzkiego. 25 z nich przy okazji odebrało certyfikaty za promowanie regionu w kraju i za granicą podczas targów, misji i konferencji branżowych organizowanych przez Województwo Łódzkie.

Kolejne EFG już w Nowym Roku. Serdecznie zapraszamy!


Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem głównym Forum jest Regionalny Fundusz Rozwoju Województwa Łódzkiego Sp. z o. o.