Harcerski biwak zimowy

Wieści harcerski biwak zimowy

Ponad 160 osób wzięło udział w harcerskim biwaku zorganizowanym w Zespole Szkolno – Gimnazjalnym w Woli Krzysztoporskiej, przy którym działa Próbna Drużyna Harcerska ze Szczepu Drużyn Ósmych HARC.

Zuchy i harcerze z Piotrkowa Trybunalskiego, Woli Krzysztoporskiej, Warszawy oraz Szczercowa wspierani przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC realizowali intensywne programy w poszczególnych pionach wiekowych.
Biwak rozpoczął się 17 stycznia, w 69. rocznicę wyzwolenia Warszawy i Piotrkowa Trybunalskiego, świeczkowiskiem obrazującym ten historyczny moment, a jednocześnie integrującym środowisko harcerskie.
Zuchy i harcerze zwiedzali również Szkolną Izbę Pamięci poświęconą patronom placówki – gen. Ludwikowi Czyżewskiemu i obrońcom Gór Borowskich 1939 r.
Istotnym elementem biwaku było odkrywanie w gminie Wola Krzysztoporska ciekawych i historycznych miejsc.
Starsi harcerze z 8 PDHS „TROP” uczestniczyli w pieszym, kilkudziesięciokilometrowym zwiadzie na Borowskie Góry, natomiast młodsi mieli okazję zwiedzić niezwykły zabytkowy pałacyk należący niegdyś do właścicieli fabryki barwników i poznali jego interesującą historię.

W programie nie zabrakło również zajęć związanych z technikami harcerskimi, samarytanką, pionierką, historią, czy też szyfrologią. Zorganizowane gry i zabawy sprawnościowe, treningi wysokościowe z użyciem lin, lekcje chwytów samoobrony, czy też zajęcia sportowe uatrakcyjniły dzieciom pierwszy weekend ferii zimowych. Ważne spotkanie, które zostało poświęcone patronowi drużyn Szczepu – Włodzimierzowi Puchalskiemu – miłośnikowi przyrody i fotografowi – przeżyły dzieci z drużyn. Harcerze zaprosili również swoich rodziców na zorganizowane przez siebie zajęcia otwarte, aby spędzić czas w harcerskim klimacie i zaprezentować się w mundurach, które otrzymali podczas biwaku.