Jesteś hurtownikiem, uważaj na oszustów!

Wieści policja

Hurtownicy z całej Europy stali się celem przestępców, którzy – podając się za pracowników legalnych firm brytyjskich – zamawiali towar. Oszuści za pośrednictwem e-maili przesyłali zapotrzebowanie do hurtowni na dostawę produktów na Wyspy Brytyjskie. Kiedy towar został wysłany, nagle okazywało się, że nie ma odbiorcy, który mógłby zapłacić za wystawioną fakturę, a firma, pod którą podszywali się przestępcy, nigdy nie składała żadnego zapotrzebowania i o żadnym tego rodzaju zamówieniu nie ma pojęcia.

Policja angielska przesłała stronie polskiej informację o możliwości popełnienia przez brytyjskich kontrahentów oszustw na szkodę polskich hurtowni. W ostatnim czasie na terenie Europy odnotowano oszustwa, których ofiarą padli hurtownicy produktów spożywczych, takich jak jajka, cebula, czosnek oliwki i wino. Jak ustalono, zostali oni oszukani i nie uzyskali zapłaty za produkty wysłane do Wielkiej Brytanii.
Sposób działania sprawców był prosty: pod szyldem dobrze znanej i dużej firmy z Wielkiej Brytanii, z reguły za pośrednictwem wiadomości e-mail, przestępcy kontaktowali się z działem sprzedaży zlokalizowanych w Europie dostawców żywności i zamawiali towar. Wszystko po to, żeby kontrahent mógł zweryfikować zdolność kredytową, jak również uwiarygodnić istnienie firmy. Kiedy już doszło do zamówienia, miejsce dostawy zamawianego towaru w ostatniej chwili ulegało zmianie.
Następnie hurtownik wysyłał fakturę na adres brytyjskiej firmy, która miała złożyć zamówienie, z żądaniem zapłaty, jednak ta odmawiała uiszczenia należności, twierdząc, że nie uczestniczyła w transakcji.

Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów:

Przed wysłaniem towaru należy telefonicznie bądź mailowo skontaktować się z główną siedzibą firmy. Ważne jest, by zweryfikować adres e-mail. Należy pamiętać, że brytyjskie firmy rzadko korzystają z ogólnodostępnych poczt mailowych.
Pamiętajmy również o tym, że oszuści zmieniają miejsce dostawy w ostatniej chwili. Naszą uwagę powinny zwrócić jakiekolwiek zmiany w adresie dostawy po dokonaniu zamówienia.
Wszelkie nieprawidłowości i naruszenia prawa powinny być zgłaszane do najbliższej jednostki Policji bądź pod numer alarmowy 112 lub 997.

/żródło KGP/