Kleszczów: 8 lipca wystąpią zespoły folklorystyczne z Puerto Rico, Białorusi i Polski

Puerto Rico

W sobotnie popołudnie 8 lipca będzie można obejrzeć w Kleszczowie barwne i widowiskowe prezentacje zespołów folklorystycznych z Puerto Rico, Białorusi i Polski. Zaprasza na nie Gminny Ośrodek Kultury. Miejscem tanecznych i muzycznych występów będzie dziedziniec SOLPARKU.

To spotkanie z folklorem odbywa się w ramach Międzynarodowych Warsztatów Folklorystycznych organizowanych w Łodzi oraz kilku innych miejscowościach regionu w dniach 30 czerwca – 10 lipca dzięki współpracy: Centrum Kultury Młodych, Widzewskich Domów Kultury i Domu Kultury Ariadna.
„Celem przedsięwzięcia jest żywy przekaz tradycji, budowanie tożsamości narodowej, edukowanie oraz inspirowanie aktywności twórczej społeczeństwa poprzez prezentację polskiej i światowej kultury tradycyjnej. Tętniące energią, barwne widowiska i atmosfera fiesty przykuwają uwagę publiczności i mediów” – czytamy w informacji na temat warsztatów.
W tegorocznej edycji warsztatów goszczą w Łodzi zespoły z Rumunii, Gruzji Serbii, Puerto Rico, Białorusi i Ukrainy. Polski folklor reprezentują dwa łódzkie zespoły pieśni i tańca – „Anilana” oraz Łódź”. Drugi z tych zespołów można będzie obejrzeć właśnie w Kleszczowie obok „Zamanichy” z Białorusi i Guarionex de Puerto Rico.
Sobotnie widowisko folklorystyczne w Kleszczowie zostanie poprzedzone paradą wymienionych zespołów, które
o godz. 17.20 wyruszą z placu przed siedzibą GOK w Kleszczowie w kierunku SOLPARKU. Dopełnieniem folklorystycznych atrakcji będą zajęcia dla dzieci, przygotowane i prowadzone przez instruktorów GOK. Od godz. 16.00 na placu przed SOLPARKIEM będzie można zajmować się: wycinankami ludowymi, wykonywaniem wianków z kwiatów z bibuły, ozdabianiem i malowaniem glinianych miseczek. Dostępne będą także urządzenia rekreacyjne dla dzieci.

***

Zespół Pieśni i Tańca „Łódź” powstał w 1983 roku i rozwija się pod opieką Centrum Kultury Młodych. Tancerze prezentując niepowtarzalne piękno obrzędów, strojów, pieśni i tańca wielu regionów Polski propagują wartości kultury narodowej w kraju i za granicą.
Aktualnie członkami zespołu są studenci i uczniowie łódzkich szkół. Zespół składa się z trzech grup: reprezentacyjnej, młodzieżowej i dziecięcej. Grupy koncertują przy akompaniamencie sześcioosobowej kapeli ludowej. Prezentacje artystyczne Zespołu „Łódź” to wyjątkowo ciekawe widowiska, charakteryzujące się dynamicznym tańcem, przeplatanym przyśpiewkami ludowymi oraz niebanalnymi opracowaniami choreograficznymi i muzycznymi.
Zespół wielokrotnie uczestniczył w prestiżowych międzynarodowych festiwalach folklorystycznych zdobywając cenne nagrody i wyróżnienia, m.in. w: Belgii, Francji, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Niemczech, Turcji, Izraelu, Egipcie, Włoszech, na Węgrzech, na Cyprze, Sardynii, itd.

Białoruski zespół „Zamanicha” z Państwowej Instytucji Kultury „Połockie Rejonowe Centrum Kultury” działa od 2000 roku. Główne zadanie zespołu to rozwój i promocja twórczości ludowej. W skład zespołu wchodzą dwie grupy: wokalna i akompaniująca. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni ludowe, utwory autorskie, pieśni białoruskie i rosyjskie i utwory instrumentalne.
Zespół wyróżnia wysoki poziom wykonania utworów. Kierownik zespołu przywiązuje ogromną wagę do poziomu pracy scenicznej, instrumentalnej i wokalnej, podchodząc w zindywidualizowany sposób do interpretacji każdego utworu. Czystość wykonania, wysoki poziom sceniczny, z uwzględnieniem aspektów tradycji i gustu, niepowtarzalny koloryt i właściwy dobór wykonywanych utworów plasują ten zespół w szeregu najlepszych zespołów amatorskich Połocczyzny.

Zespół Guarionex de Puerto Rico ma obecnie w swoim repertuarze tradycyjne tańce i obrzędy swojego kraju pozostając wiernym idei popularyzacji pieśni, tańca oraz melodii różnych regionów. Trzy główne nurty jakie prezentuje grupa z Puerto Rico to muzyka i tańce narodowe z wpływami hiszpańskimi, tradycyjne obrzędy afrykańskie oraz muzyka i tańce latynoskie.
Atrakcyjność występów zespołu podnoszą liczne cenne stroje ludowe, w których tancerze prezentują się na scenie. Zespół tworzy i udoskonala swój program artystyczny pod kierunkiem specjalistów z różnych dziedzin, zarówno choreografów, wokalistów i muzyków.

RP