Kleszczów: gmina dofinansuje dwie instalacje

Wieści Kleszczów_OZE

Od 24 stycznia zaczną obowiązywać nowe, korzystniejsze zasady dofinansowania z budżetu gminy Kleszczów zakupu i montażu urządzeń, dzięki którym zmniejszona będzie emisja zanieczyszczeń.

Tak jak dotychczas dofinansowanie udzielane przez gminę będzie dotyczyć instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii w budynkach położonych na terenie gminy Kleszczów. Mogą się więc o nie starać nie tylko mieszkańcy, ale także osoby spoza gminy, budujące dopiero na terenie gminy Kleszczów swoje domy. Gminne wsparcie wyniesie do 70 proc. łącznej kwoty wydatków, poniesionych na zakup i montaż tych urządzeń. W przypadku kolektorów słonecznych maksymalna kwota dofinansowania wyniesie do 7200 zł.

Podmioty instalujące systemy wentylacji mechanicznej, które pozwalają na odzysk ciepła (rekuperatory), bądź instalujący ogniwa fotowoltaiczne otrzymają maksymalnie 20 tys. zł dotacji. Kwota dofinansowania do turbin wiatrowych i pomp ciepła wyniesie do 25 tys. zł. Nowym urządzeniem, które dla ograniczenia emisji zanieczyszczeń będzie teraz dotować gmina Kleszczów są kotły grzewcze, zasilane gazem ziemnym. W tym przypadku górna kwota dotacji wyniesie do 8000 zł.
Nowe zasady stworzyły możliwość uzyskania gminnej dotacji do dwóch różnych ekologicznych urządzeń, zainstalowanych na jednej posesji czy też w jednym budynku.