Kozica i Półkoszek obronili tytuł mistrzów Polski!

Wieści_Mariusz_i_Daniel

Na plażowych boiskach Parku Kultury w Powsinie pod Warszawą, rozegrano V Mistrzostwa Polski Seniorów w Beach Tennisie, czyli tenisie plażowym. Wystąpiła w nich bardzo udanie para ubiegłorocznych mistrzów Polski – Mariusz Kozica z TUKS Kozica Piotrków Tryb. – Daniel Półkoszek Warszawa, która obroniła tytuł mistrzów i zdobyła złote medale.

Tenis plażowy charakteryzuje się tym, że rozgrywa się jedynie deble lub miksty, a gra toczy się rakietami-packami tylko sposobem wolejowym, czyli z powietrza, piłką soft ball, na boisku o wymiarach 8 x 16 metrów z siatką zawieszoną na wysokości 1,70 m.
Tegoroczne V już Mistrzostwa Polski rozpoczęto od rywalizacji w grupach, gdzie para M. Kozica – D. Półkoszek w pierwszym meczu pokonała 9/4 Roya Krawcewicza i Huberta Gąsiorka z Poznania, w drugim 9/6 Marcina Niedbałę i Artura Romanowskiego z Warszawy i trzecim 9/2 Marcina Domaszewicza i Tomasza Sarneckiego z Warszawy.
Dzięki pierwszej pozycji w grupie para M. Kozica – D. Półkoszek awansowała do fazy ćwierćfinałowej z wolnym losem. W półfinale wygrała łatwo 6/2,6/1 z Maciejem Kierkusiem i Marcinem Bukowskim – Warszawa i w finale 6/1,6/2, podobnie jak w ubiegłym roku z Marciniem Kowalem i Piotrem Adamiakiem z Puław, zdobywając drugi już tytuł mistrzów Polski i złote medale na sezon 2012 !!!
Mariusz Kozica wraz z Danielem Półkoszkiem z dużą przewagą punktową są samotnymi liderami w polskim rankingu seniorskim beach tenisa. W światowym rankingu IFBT, po doliczeniu punktów z Mistrzostw Europy znajdują się obaj, z dorobkiem po 140 punktów, na 94 miejscu wśród 1167 zawodników.
Wśród kobiet mistrzostwa rozgrywano systemem „każda z każdą’ w jednej grupie. Tytuł mistrzyń Polski zdobyła para, która wygrała wszystkie swoje pojedynki Aleksandra Rosolska i Karolina Kosińska – obie Warszawa.

Tenis plażowy, to dyscyplina łącząca tenis i piłkę plażową. Sport ten podbija serca fanów aktywnego spędzania czasu na całym świecie.
Historia tenisa plażowego pochodzi z miasta Ravenna (Włochy), gdzie w latach 80, powstał pierwszy kort do Beach Tennisa.
W 1997 roku  Giandomenico Ballettini  założył Międzynarodową Federację Tenisa Plażowego (International Federation Beach Tennis – IFBT), do której w chwili obecnej należy 57 państw z całego świata, w tym Polska.
Od 2001 roku regularnie odbywają się  Mistrzostwa Świata IFBT, Mistrzostwa Europy, oraz liczne turnieje w różnych zakątkach kuli ziemskiej.
Sami zawodnicy określają tenis plażowy, jako bardziej dynamiczny niż tenis ziemny i wyzwalający większą adrenalinę niż piłka plażowa.