Krwią i Blizną… Tomaszowskie obchody rocznicowe powstania styczniowego

Wieści Tomaszów rocznica powstania styczniowego

Krwią i blizną w latach 1863-1864, a wystawą i wykładem w 2013 r. pielęgnowano patriotyzm w Tomaszowie Mazowieckim.

Po raz kolejny w tym roku odbyła się impreza upamiętniająca 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Tym razem miała ona miejsce w Tomaszowie Mazowieckim, w dniu 4 czerwca 2013 r. Wspólnymi siłami Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Polskiego Towarzystwa Historycznego Koło w Tomaszowie Mazowieckim, Dzielnicowego Ośrodka Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Dla Białobrzegów”, zorganizowano spotkanie pod hasłem „Krwią i Blizną… Białobrzeska gawęda powstańcza”.

Podczas imprezy swoje referaty wygłosili dr Janusz Budziński z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim oraz prof. Krzysztof Tomasz Witczak z Uniwersytetu Łódzkiego. Wystawę archiwaliów z okresu powstania styczniowego, pochodzących z zasobu tomaszowskiego Oddziału Archiwum Państwowego przedstawił mgr Maciej Hubka. W tle obrad znajdowała się również wystawa prac plastycznych o tematyce powstańczej, autorstwa tomaszowskiej młodzieży.

Na spotkanie tłumnie przybyli mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego, przedstawiciele organizatorów, a także młodzież szkolna. Zarówno wykłady naukowców jak i przygotowane wystawy, spotkały się z zainteresowaniem uczestników spotkania.