Leczenie pijawkami

Wieści pijawki

Hirudoteriapia, czyli leczenie pijawkami, to coraz bardziej popularna metoda leczenia różnorodnych schorzeń. Jest prosta w zastosowaniu i nie wywołuje skutków ubocznych. W świetle polskiego prawa, hirudoterapia wciąż pozostaje medycyną niekonwencjonalną. O szczegółach tej metody rozmawialiśmy z lek. med. Mariną Górską – dyplomowanym hirudoterapeutą.


Przyssanie i przecięcie skóry przez pijawkę jest bezbolesne dzięki znieczulającej substancji chemicznej zawartej w jej ślinie. Przypomina ono ukąszenie przez komara.
W czasie przyssania pijawki zachodzą dwa procesy, tj.: wysysanie krwi z organizmu człowieka oraz uwalnianie do krwiobiegu wielu unikalnych leczniczych substancji, w szczególności hirudyny zapobiegającej krzepnięciu krwi. Gruczoły ślinowe pijawek zawierają ponadto ok. 100 substancji czynnych, m.in. prostaglandyny, adelinę, galantynę, lipazy. Jest to jakby mini apteka mieszcząca się w ciele pijawki lekarskiej.

Jednorazowa kuracja leczenia pijawkami trwa ok. 45 minut. – Na pierwszej wizycie stawiamy tylko 2 pijawki w celu sprawdzenia reakcji organizmu na wydzielane przez pijawkę substancje czynne. Ma to na celu wykluczenie ewentualnego uczulenia. Pijawki umieszczam wówczas na dolnym odcinku kręgosłupa. Po mniej więcej 45 min., pijawka odpada samoczynnie, w przeciwnym wypadku należy ją odczepić – mówi doktor Marina Górska. – Podczas drugiego seansu leczniczego, pijawki zawsze stawiam na wątrobie, w celu oczyszczenia tego organu z toksyn. Podczas kolejnej wizyty, miejsce przyłożenia pijawki na ciele pacjenta, uzależniam od rodzaju schorzenia. Pijawki stawia się w różnych miejscach ciała. Jeżeli pacjent ma np. zapalenie zatok, to nie oznacza to, że pijawkę umieszcza się na czole. Kuracja nie powinna być krótsza niż trzy wizyty – dodaje pani doktor.

Pijawki używane w medycynie pochodzą wyłącznie ze specjalnych hodowli. Muszą być czyste, aby nie przenosiły żadnych chorób. Z tego też powodu, pijawka używana jest jednorazowo. Po zabiegu jest ona utylizowana.

Pani doktor, czy powinniśmy specjalnie przygotować się do takiej kuracji?

Pijawki są bardzo wrażliwe na zapachy, dlatego przed zabiegiem nie zaleca się perfumować, czy palić papierosów. Skóra powinna być czysta. Należy być przed posiłkiem lub ok. 2 godziny po posiłku. Leczenie pijawkami jest metodą bezpieczną, ale istnieją również pewne przeciwwskazania, jak m.in.: anemia, ciąża, choroby onkologiczne.

Czy pijawki są lekiem na wszystkie choroby?

Panaceum na wszystkie choroby niestety nie istnieje. Ale pijawki z pewnością skutecznie wspomagają leczenie. Są szczególnie zalecane przy leczeniu: nadciśnienia tętniczego, żylaków, zakrzepowego zapalenia żył, hemoroidów, rwy kulszowej, chorób kręgosłupa, cukrzycy, chorób wątroby, wysokiego cholesterolu, chorób skóry, chorób kobiecych, bezpłodności czy obrzęków powypadkowych. Pijawka lekarska to również skuteczna metoda odmładzania. Terapia nimi może zastąpić wszelkie kuracje kosmetyczne.

Rozmawiała
Justyna Pająk