Łowicz: impreza plenerowa „Fundusze Europejskie. Polska korzysta”

10 i 11 maja 2013 r. w Łowiczu odbędzie się inauguracyjna impreza plenerowa „Fundusze Europejskie. Polska korzysta”.

Na Nowym Rynku zaprezentowane zostaną przykłady projektów dofinansowanych przez Unię Europejską. Rozegrany zostanie także finał konkursu wiedzy o Funduszach Europejskich „Euromania”, adresowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa łódzkiego. Impreza odbędzie się w piątek 10 maja 2013 r. od godziny 10.00 do 19.00 oraz w sobotę 11 maja 2013 r. w godzinach 10.00 – 18.00.

Dla uczestników imprezy plenerowej „Fundusze Europejskie. Polska korzysta” dostępne będą trzy wielkie namioty wypełnione licznymi atrakcjami. W największym z nich, sięgającym wysokości 3 piętra, będzie można zobaczyć jak różnorodne przedsięwzięcia powstają dzięki FE. Wśród nich będą między innymi:
– internetowy serwis wspomagający odnajdywanie osób zagubionych wraz z prezentacją urządzenia lokalizującego i przykładami zastosowania,
– urządzenie treningowe do uprawiania sportów narciarskich i rehabilitacji medycznej, na którym każdy może spróbować swoich sił,
– wirtualny spacer po terenie odnowionego kompleksu pałacowo-parkowego Zamek Książ w Wałbrzchu,
– budowa farmy wiatrowej za pomocą gry multimedialnej,
– projekt „Fabryka inżynierów” przedstawiony przez wirtualnego prezentera,
– pokaz zrekonstruowanego filmu przedwojennego ze zbiorów Filmoteki Narodowej.

Wszystkie te atrakcje zobaczą także uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z województwa łódzkiego w ramach dedykowanego im programu edukacyjnego. Interaktywne eksponaty, symulacje komputerowe, cyfrowe wizualizacje, multimedialne gry i zabawy to gwarancja zaangażowania każdego ucznia. Na uwagę zasługują również pokazy eksperymentów naukowych i doświadczeń, warsztaty fotograficzne i plastyczne. Każdy z uczniów będzie miał okazję wypróbować, dotknąć i sprawdzić działanie poszczególnych eksponatów. Dobrą zabawę zapewni animator, który w przystępny sposób przedstawi uczestnikom wszystkie projekty. Na zakończenie tej niezwykłej lekcji na temat Funduszy Europejskich, każdy uczeń otrzyma specjalną grę multimedialną, a także zestaw materiałów informacyjnych.

Kolejny namiot dedykowany jest dzieciom. Odbędą się tutaj gry i zabawy, zajęcia plastyczne i ruchowe. Wszyscy najmłodsi uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez Maksymiliana Europejskiego – popularnego Euromana – w formule „szkoły na wesoło” oraz być świadkami niecodziennego pokazu naukowego.

W trzeciej kopule namiotowej, w pierwszym dniu imprezy o godz. 13.00 przeprowadzony zostanie finał konkursu wiedzy o Funduszach Europejskich „Euromania”.

Inicjatorem ogólnopolskiej akcji promocyjnej „Fundusze Europejskie. Polska korzysta”, jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Jej głównym celem jest propagowanie korzyści, jakie odnosi nasz kraj wykorzystując Fundusze Europejskie. Dzięki tym środkom powstają lotniska, drogi, oczyszczalnie ścieków oraz inne inwestycje infrastrukturalne. Fundusze Europejskie to również wkład w rozwój polskiej nauki i medycyny, nowoczesne technologie oraz wsparcie kultury i sztuki, walka z bezrobociem i wykluczeniem społecznym.

Akcja promocyjna przeprowadzona zostanie na terenie całej Polski. W jej ramach zorganizowanych będzie 16 otwartych, dwudniowych imprez plenerowych, po jednej w każdym województwie.