Majowy weekend 2015

Wieści kontrola policji

Zbliża się majówka. Policjanci spodziewają się wzrostu natężenia ruchu na drogach województwa łódzkiego, więc zintensyfikują swoje działania, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Tegoroczne działania pod nazwą „Majowy weekend 2015 ” rozpoczną się od popołudnia 30 kwietnia i potrwają do końca 3 maja 2015.

W tym czasie funkcjonariusze ruchu drogowego będą patrolowali drogi województwa łódzkiego radiowozami oznakowanymi i nieoznakowanymi wyposażonymi w sprzęt kontrolno-pomiarowy. Zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych jak i drogach lokalnych policjanci będą zwracać uwagę na trzeźwość kierujących, prędkość pojazdów i bezpieczeństwo pasażerów. Będą stanowczo egzekwowali zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie dzieci w specjalnych fotelikach. Ponadto stróże prawa będą zwracali uwagę na kierujących niewłaściwie korzystających z telefonów komórkowych. Mając na uwadze wciąż liczne przypadki jazdy na „podwójnym gazie”, policjanci będą prowadzili także doraźne działania „trzeźwy poranek”.
Od piątku w całym kraju będzie więcej patroli na drogach. Każdy kierowca powinien pamiętać, że w dłuższą podróż powinien się odpowiednio przygotować. Jego samochód powinien być w stu procentach sprawny, należy zatem sprawdzić stan oświetlenia pojazdu, płynów eksploatacyjnych oraz ogumienia. Co ważne – należy się upewnić, czy mamy przy sobie komplet dokumentów – ważną polisę OC, ważny dowód rejestracyjny oraz prawo jazdy. Ruszając w długą trasę kierowca powinien pamiętać o robieniu sobie co jakiś czas postojów, aby rozprostować nogi i kręgosłup oraz odetchnąć świeżym powietrzem. Długa jazda bywa bardzo męcząca, a zmęczenie nie działa korzystnie na koncentrację kierowców. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą kontrolować również stan trzeźwości kierowców. Tak jak i w latach poprzednich nie będzie żadnego pobłażania dla kierujących na podwójnym gazie. Należy pamiętać o tym, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na zmniejszenie koncentracji i refleksu, a to może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę za kierownicą. Bezpieczeństwo na drogach zależy w dużej mierze od tych, którzy się po nich poruszają.
W ubiegłym roku majowy weekend był dłuższy. Trwał 5 dni. Funkcjonariusze rozpoczęli swoje działania rankiem 30 kwietnia a zakończyli w późnych godzinach wieczornych 4 maja 2014 roku. W tym czasie policjanci odnotowali na terenie województwa łódzkiego 37 wypadków, w których śmierć poniosło 5 osób a ranne zostały 52. Do najtragiczniejszego zdarzenia doszło przed północą 3 maja 2014 na S-8 w powiecie skierniewickim. W karambolu z udziałem 11 aut zginęły trzy osoby.

KWP w Łodzi