„Mam Haka na Raka”

Wieści "mam haka na raka"

Każdego roku w Polsce na chłoniaki choruje ponad 6000 nowych osób. Nowotwór układu chłonnego to jednak nie wyrok, a jego wczesne wykrycie w wielu przypadkach daje szansę na całkowite wyleczenie.

Pomimo coraz częstszych zachorowań na chłoniaka, o tego typu nowotworach wciąż mówi się dość rzadko. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zachorowań na nowotwory układu chłonnego co roku wzrasta o 4-5%. Co więcej są one jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród wszystkich chorób nowotworowych. Chłoniakowi nie da się zapobiec, jednak w porę rozpoznany daje możliwość wyleczenia.
Chłoniaki są chorobami nowotworowymi, które wywodzą się z limfocytów oraz powstają w wyniku sekwencji zmian dotyczących genów i białek w komórce. Nowotwory układu chłonnego mogą umiejscawiać się w węzłach chłonnych, a także w każdej innej tkance i narządzie. Istnieje wiele rodzajów chłoniaków, jednak można wyróżnić dwie główne grupy: chłoniaki agresywne oraz chłoniaki przewlekłe. Chłoniaki przewlekłe rozwijają się wolno i długo nie wymagają leczenia, jednak ich trwałe wyleczenie nie jest możliwe. Z kolei chłoniaki agresywne rozwijają się o wiele szybciej i wymagają natychmiastowego leczenia, lecz w ich przypadku istnieje możliwość trwałego wyleczenia.
Pierwsze objawy tego nowotworu są zazwyczaj niewinne i łatwe do pomylenia z objawami grypy czy przeziębienia. Do najczęstszych symptomów choroby zalicza się: powiększone lecz niebolesne węzły chłonne, utratę wagi występującą w krótkim czasie, zlewne poty, wysoką temperaturę utrzymującą się przez dłuższy czas oraz kaszel.
W celu działań profilaktycznych zaleca się jednak regularną aktywność fizyczną, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz dbanie o jakość wody i pokarmów, które się spożywa. Szczególną wagę w walce z nowotworami układu chłonnego ma również prawidłowe wczesne rozpoznanie, dlatego ważne jest by nie lekceważyć objawów, które mogą sygnalizować tę chorobę.
Aby zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat chłoniaka oraz znaczenia badań profilaktycznych, w październiku ruszyła 7. edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”. W jej ramach młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych prowadzi działania zachęcające do profilaktyki nowotworowej oraz projektuje kampanię społeczną, która pojawi się w mediach na terenie całej Polski. Więcej informacji na stronie www.mamhakanaraka.pl.