Mogli oszukać kilka tysięcy internautów

Wieści policja

Pabianiccy policjanci w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Pabianicach rozbili grupę przestępczą, dokonującą szeregu oszustw na terenie całego kraju. Szajka za pośrednictwem portali internetowych oferowała do sprzedaży markowe kosmetyki. Towar jednak nigdy nie trafiał do rąk zamawiających.

Śledczy szacują, że sprawcy swoją przestępczą działalnością oszukali kilka tysięcy osób prywatnych oraz kilkadziesiąt firm z terenu całej Polski. Główny pomysłodawca ,,gospodarczego przekrętu” oraz jego wspólnicy trafili za kraty aresztu śledczego.
W grudniu 2013 roku do policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zaczęły napływać sygnały od pokrzywdzonych o nieuczciwej firmie dokonującej oszustw internetowych. Firma za pośrednictwem sklepu internetowego oraz innych portali oferowała do sprzedaży markowe kosmetyki, które po zamówieniu i wpłaceniu gotówki nigdy nie trafiały do rąk odbiorców. Ponadto wyłudzała od innych podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju różnoraki towar, taki jak chociażby znicze, artykuły spożywcze, perfumy, nie płacąc za zamówiony towar lub wpłacając jedynie kilkuprocentowe zaliczki. Anonimowość przestępcom zapewniał kontakt telefoniczny i internetowy z klientami. Pabianiccy policjanci zaczęli bardzo dokładnie przyglądać się działalności podejrzanej firmy, tym bardziej, że w okresie poprzedzającym ubiegłoroczne święta bożonarodzeniowe firma przestała istnieć. Jak się później okazało, przeniosła swoją nielegalną działalność na teren innego województwa. Wzmożone i czasochłonne działania operacyjne doprowadziły początkowo do zatrzymania w grudniu 2013 roku 26-letniej łodzianki, na którą została zarejestrowana perfumeria. Wówczas kobieta decyzją pabianickiego sądu została tymczasowo aresztowana. Kolejne miesiące wzmożonej pracy policjantów zajmujących się tą sprawą zaowocowały ustaleniem personaliów i miejsca przebywania kolejnych oszustów. 16 kwietnia 2014 roku pabianiccy policjanci na terenie województwa świętokrzyskiego zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 28 i 31 lat, w tym głównego inicjatora przestępczego procederu. Jak się okazało, tym razem grupa przestępcza pod przykrywką legalnej działalności sprzedawała na tamtejszych targowiskach wyłudzony wcześniej od wielu firm towar. Funkcjonariusze dotarli również do kilku wynajmowanych przez szajkę magazynów, w których przechowywano towar pochodzący z przestępstwa. Magazyny wypełnione były po brzegi między innymi zniczami, perfumami, artykułami spożywczymi i innymi towarami o znacznej wartości. Śledczy szacują, że poniesione straty w wyniku przestępczej działalności oszustów sięgają kilkuset tysięcy złotych, a poszkodowanych zastało kilkadziesiąt firm oraz kilka tysięcy osób prywatnych na terenie całego kraju. 31-letni inicjator gospodarczego przekrętu notowany był wcześniej w policyjnych kartotekach za różnego rodzaju oszustwa i poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Zarówno on, jak i jego 28-letni wspólnik decyzją pabianickiego sądu zostali tymczasowo aresztowani. Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. W przypadku wyłudzenia mienia znacznej wartości nawet do lat 10.

KWP w Łodzi