Mural ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wieści_mural Bełchatów

W Bełchatowie w pobliżu Muzeum Regionalnego na jednej ze ścian budynku, obok parkingu przy ul.9-go Maja powstała wielkoformatowa grafika upamiętniająca Żołnierzy Armii Krajowej.
Mural przedstawia oddział powstańców oraz kilku przywódców partyzanckich związanych z historią Bełchatowa i okolic: Ludwika Danielaka, Stefana Grota Roweckiego, Stanisława Sojczyńskiego – pseudonim „Warszyc” oraz Jana Szelągowskiego, Kazimierza Tyszkę i Tadeusza Kowalczyka.
Grafika przedstawiająca tzw. „Żołnierzy Wyklętych” upamiętnia tych, którzy walczyli o wolną Polskę nie tylko podczas II wojny światowej, ale także po niej, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR.
Mural zaprojektowany i wykonany przez trzech artystów: Jacka Niewieczerzała dyrektora Muzeum Regionalnego, grafika Mariusza Gorzelaka oraz Stanisława Stachurę z zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków w Łodzi, budzi także sporo kontrowersji a to za sprawą postaci Ludwika Danielaka. Nie dla wszystkich mieszkańców Bełchatowa jest on bohaterem, wręcz przeciwnie, dla wielu starszych mieszkańców był on bandytą i mordercą.