Newralgiczne skrzyżowanie

Aż 23 zdarzeń drogowych – 15 wypadków, 8 kolizji, w których zginęły dwie osoby, a 41 osób zostało rannych, to alarmująca statystyka policyjna dotycząca niebezpiecznego skrzyżowania drogi wojewódzkiej numer 480 z drogą krajową numer 74 w miejscowości Grudna.
Starosta bełchatowski wspólnie z wójtem gminy Szczerców i Komendantem Powiatowym Policji w Bełchatowie mają pomysł na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu.
– Dane policji wyraźnie pokazują, że jest to skrzyżowanie bardzo newralgiczne, dlatego w trosce o bezpieczeństwo na terenie naszego powiatu zdecydowałem się wspomóc działania wójta w tej sprawie – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. – Mam nadzieję, że podobnie jak na skrzyżowaniu naszej drogi powiatowej z wojewódzką w miejscowości Kącik, gdzie udało się zamontować specjalne linie wibracyjne i ostrzegawcze znaki świetlne, tego rodzaju urządzenia zwiększające uwagę kierowców pojawią się w Grudnej.
Skrzyżowanie w Grudnej leży na terenie gminy Szczerców. Wójt gminy Krzysztof Kamieniak już od dłuższego czasu czyni starania aby poprawić bezpieczeństwo na tym odcinku.
– Zdarzenia drogowe, do których tam dochodzi spędzają mi sen z powiek – mówi Krzysztof Kamieniak. – Wysyłałem już wiele pism do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, spotykałem się z przedstawicielami zarządcy drogi, prosiłem również posłów z naszego terenu o wsparcie działań. Póki co otrzymałem zapewnienie, że to miejsce będzie zakwalifikowane do programu przebudowy miejsc szczególnie niebezpiecznych, lecz nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Liczę, że głos starosty przyspieszy te działania.
Wypadki, kolizje, ranni i zabici to również zmartwienie dla policji. Jak przyznaje aspirant sztabowy Damian Kucner, kierownik posterunku w Szczercowie, ostrzegawcze oświetlenie pulsacyjne może być skutecznym sposobem poprawienia bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Grudnej.
– Wiele osób podróżujących drogą wojewódzką Widawa – Szczerców wykorzystuje jej atuty w okolicach skrzyżowania w Grudnej– dobrą nawierzchnię i prosty odcinek, co sprzyja często mniejszej uwadze i wjeżdżaniu na drogę krajową bez uprzedniego zatrzymania przy znaku stop – mówi Damian Kucner. – Formalnie skrzyżowanie jest oznakowane w sposób wystarczający, lecz nie jest oznakowane w sposób wystarczający dobry. Od momentu, kiedy działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to miejsce zostało oznaczane jako pierwszy taki niebezpieczny punkt w tym rejonie powiatu.
W przyszłym tygodniu pismo w sprawie poprawy bezpieczeństwa w Grudnej, podpisane przez starostę, komendanta policji i wójta, trafi do łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i Zarządu Dróg Wojewódzkich.