Nowa wystawa on-line piotrkowskiego archiwum

Na wystawie pt.”Karty z dziejów garnizonu Tomaszów II dywizjon 4 pac ” prezentowane są dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim.

Na przestrzeni dziejów Tomaszowa Maz., stacjonowało w nim szereg jednostek wojskowych – zarówno wojsk obcych jak i Wojska Polskiego. Za każdym razem obecność wojska w mieście nie pozostawała obojętną wobec realiów życia tomaszowian. W okresie II RP wojsko miało istotną rolę wychowawczą, edukacyjną i kulturalną. Stacjonujący w mieście żołnierze angażowali się w organizację obchodów świąt i uroczystości państwowych, a obecność polskiego munduru wojskowego na ulicach miasta działała krzepiąco, podnosząc morale społeczeństwa. W latach 1918-1939
Wojsko Polskie otaczano szacunkiem również z powodu jego zwycięstwa w walce z najazdem bolszewickim 1920 r. Zwycięstwo to było kamieniem milowym na drodze do utrzymania odzyskanej po 123 latach niepodległości. Duch ten widoczny jest m.in. w odezwie komitetu, zamieszczonej na niniejszej wystawie.
Poniżej link do wystawy:
http://www.piotrkow-tryb.ap.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=339&Itemid=48

MH