Odpowiedzą za handel ludźmi

Wieści_policja

Skierniewiccy policjanci wsparci przez łódzkich funkcjonariuszy zatrzymali cztery osoby związane z procederem handlu ludźmi oraz ułatwianiem i czerpaniem korzyści z cudzej prostytucji.

23 stycznia 2015 roku, w godzinach popołudniowych, funkcjonariusze otrzymali informację, z której wynikało, iż w jednym z mieszkań w bloku przy ulicy Armii Krajowej w Skierniewicach, przebywają wbrew swojej woli kobiety świadczące usługi seksualne. Policjanci dotarli pod wskazany adres i potwierdzili sygnał. Już po kilkudziesięciu minutach, w pobliżu zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu zgierskiego odpowiedzialnych za organizacje tego procederu. Jeszcze tego samego dnia do 34-latka i jego o trzy lata młodszego wspólnika dołączyły ich partnerki w wieku 29 i 19 lat. One także miały swój udział w tym przestępstwie.
Jak wynika z dotychczasowych ustaleń 31-latek wyszukiwał na portalach internetowych ogłoszeń, z których wynikało, że kobiety poszukują zatrudnienia w tzw. seks biznesie. Oferował wysokie zarobki, bezpieczeństwo oraz wynajęte mieszkanie. Ofiary lokował na jednym ze skierniewickich osiedli. Rzeczywistość dalece odbiegała od deklaracji. Groźbami pobicia lub zgwałcenia zmuszane były do świadczenia usług seksualnych w stanie fizycznego i psychicznego wyczerpania. Do kieszeni organizatorów przestępczego procederu trafiało 60% dochodu uzyskanego przez wykorzystywane kobiety. W ten sposób w ciągu kilkunastu dni zarobili około 10 tysięcy złotych. Pokrzywdzone nie mogły swobodnie opuszczać mieszkania. Stale były pilnowane przez 34-latka notowanego w przeszłości za wiele przestępstw kryminalnych. Policjanci podczas przeszukań zabezpieczyli notatki ze swego rodzaju księgowością oraz telefony komórkowe i laptopy, z których podejrzani zamieszczali zdjęcia kobiet na portalach randkowych. Dodatkowo funkcjonariusze znaleźli kilkanaście gramów marihuany, nielegalnie posiadana broń palną wraz z ostrą amunicją a także akcesoria do produkcji wyrobów tytoniowych, w tym profesjonalną maszynę, opakowania oraz folie z logo producentów rożnych marek papierosów. Do policyjnego depozytu trafiła także odzież z zastrzeżonymi znakami towarowymi.
Zebrany materiał dowodowy pozwolił na postawienie dwóm mężczyznom zarzutów handlu ludźmi, ułatwiania i czerpania korzyści z cudzej prostytucji i posiadania narkotyków. 31-latek dodatkowo usłyszał zarzuty nielegalnego posiadania broni i amunicji. Zarzuty sutenerstwa dotyczą także zatrzymanych kobiet. Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli gotówkę.

Decyzją Sądu 31-letni podejrzany został tymczasowo aresztowany na najbliższe 3 miesiące, postała trójka podejrzanych pozostanie pod policyjnym dozorem.
KWP w Łodzi