Okradali plebanie

Wieści Policja

Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podejrzewanych o co najmniej kilkadziesiąt włamań na plebanie na terenie całego kraju, niewykluczone, że przestępczy proceder prowadzili także poza granicami Polski. Decyzją sądu zostali już tymczasowo aresztowani. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo zatrzymany został 44-latek, któremu zarzucono posiadanie bomb lotniczych, granatów, min i pocisków artyleryjskich, co zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze do lat 8. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego komendy wojewódzkiej w Łodzi wspólnie z funkcjonariuszami ze skierniewickiej komendy policji od pewnego czasu prowadzili działania związane z licznymi włamaniami do budynków plebani na terenie województwa łódzkiego.
Złodzieje wykorzystywali nieobecność księży a następnie po wyłamaniu drzwi plądrowali pomieszczenia kradnąc głównie gotówkę. W minionym tygodniu, na terenie Wrocławia kryminalni zatrzymali 3 mężczyzn w wieku 39, 41 i 42 lat , którym przedstawiono bardzo wstępne zarzuty dwóch włamań na plebanie w powiecie skierniewickim. 9 października 2015r., w godzinach wieczornych sprawcy wyłamali drzwi wejściowe do budynku w gminie Głuchów a następnie skradli pieniądze w różnej walucie, a także dysk zewnętrzny. Suma strat wyceniona została na 3.000 złotych. Krótko po tym włamaniu, w nocy dotarli do plebanii w gminie Maków. Uszkadzając drzwi spowodowali straty w wysokości 500 złotych.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że grupa złodziei działała razem co najmniej od lutego 2015 roku. Typowaniem i rozpoznaniem plebanii zajmował się 41-latek. On dysponował szczegółowymi informacjami, co do liczby księży, zainstalowanych zabezpieczeń plebanii i ich fotografiami. Razem najczęściej wypożyczonymi autami podróżowali po całym kraju dokonując kolejnych przestępstw w okolicach Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Warszawy, Radomska i Opoczna. Kierowcą z reguły był 42 – latek, zaś najmłodszy ze wspólników, 39-latek specjalizował się w forsowaniu drzwi i okien i podziale skradzionych rzeczy. Przed włamaniami sprawdzali, czy w poszczególnych plebaniach są księża. Najczęściej przestępstw dokonywali w czasie kiedy w kościele odprawiano wieczorne msze. Najczęściej ich łupem padały pieniądze. Przeszukiwali nie tylko prywatne pomieszczenia duchownych, ale także kancelarie parafialne.

Podczas przeszukania wynajmowanego przez podejrzanych wrocławskiego mieszkania policjanci z pomocą wojskowych saperów zabezpieczyli broń i amunicję pochodzącą prawdopodobnie z okresu drugiej wojny światowej, w tym bomby lotnicze, granaty moździerzowe i przeciwpiechotne i pociski artyleryjskie oraz zapalniki. Materiały te mogły spowodować niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób. Zarzuty usłyszał 44 – letni właściciel lokalu. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Podobnie jak pozostała trójka także został tymczasowo aresztowany. Sprawa pozostaje rozwojowa. Z całą pewnością zarzuty zostaną poszerzone o kolejne przestępstwa.

KWP w Łodzi