Ostrzeżenie przed barszczem Sosnowskiego

Wieści barszcz Sosnowskiego

Na terenie powiatu opoczyńskiego może występować niebezpieczna roślina – barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi na wniosek Pracowni Stosowanej Ekologii Roślin Wyższej szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie informuje, że na terenie powiatu opoczyńskiego może występować niebezpieczna roślina – barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi. Roślina ta występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, także na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych oraz na nieużytkach czy odłogach.
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie. U zwierząt może spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, a nawet krwotoki wewnętrzne. Więcej informacji o kaukaskich barszczach znajduje się na stronie www.barszcz.edu.pl.
Wszyscy, którzy zauważyli tą roślinę proszeni są o kontakt on-line http://barszcz.edu.pl lub na adres serwis@barszcz.edu.pl .

www.opoczno.pl