Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 53 bytes written, possibly out of free disk space in /home/wamwiesc/domains/gazeta-wiesci.pl/public_html/wp-content/plugins/grid-gallery-ready/vendor/Rsc/Cache/Filesystem.php on line 40
Para w gwizdek? | WieÅ?ci Gazeta Regionalna

Para w gwizdek?

Wieści pociąg

19 marca br. PKP Intercity S.A. wprowadza nowe rozwiązanie „Po prostu BILET”, które zastąpi dotychczas istniejący bilet i miejscówkę. Przy zakupie pasażer otrzyma tylko jeden blankiet. W dodatku mniejszy o połowę od dotychczasowego.

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej podróżni będą mieli teraz niemal 100% gwarancję, że pociągami Intercity będą podróżować na siedząco. Wszystkie pociągi PKP Intercity S.A. będą objęte całkowitą rezerwacją miejsc. W przypadku sprzedaży wszystkich dostępnych miejsc siedzących w danym pociągu, pasażer zostanie o tym poinformowany przy zakupie biletu. Będzie mógł kupić bilet bez gwarancji miejsca siedzącego albo bilet na kolejny pociąg.
– Jasna oferta dla klientów, to kolejny efekt sprawnego zarządzania na poziomie Grupy. „Po prostu BILET” to inicjatywa trzech spółek: PKP SA, PKP Intercity i PKP Informatyka. Stawiamy na komfort pasażera – likwidujemy niezrozumiały system miejscówek, prognozując realne zapotrzebowanie na miejsca w pociągu – twierdzi Jakub Karnowski, Prezes PKP S.A.
Dzięki nowemu rozwiązaniu przewoźnik, będzie mógł dopasować liczbę wagonów do realnego zapotrzebowania na miejsca, co przełoży się na komfort podróży pasażera.
Prezes PKP S.A. zapewnił dziennikarzy podczas konferencji prasowej, że wprowadzana zmiana nie spowoduje podwyżki cen. W przypadku pociągów Express InterCity, Express oraz I kl. Twoich Linii Kolejowych (TLK), gdzie do tej pory obowiązywała rezerwacja miejsc, cena biletu będzie nadal sumą opłat za przejazd i miejscówkę. Za to w II klasie TLK pasażer nie będzie już dopłacał 3 zł za miejsce siedzące.
Niestety posiadaczy biletów miesięcznych spotka przykra niespodzianka. Chcąc zająć miejsce siedzące będą musieli przed podróżą udać się do kasy po miejscówkę. Mogą też zaryzykować i spróbować otrzymać miejscówkę od konduktora. Nikt jednak nie jest w stanie im zagwarantować, że konduktor będzie dysponował wolnymi miejscami siedzącymi.
Na naszą sugestię, że tak właściwie poza oszczędnością papieru i utrudnieniami dla posiadaczy biletów miesięcznych nowy system niczego nie zmienia, otrzymaliśmy od prezesa PKP odpowiedź: „I tak i nie”.
Czyżby więc, jak to na kolei, para poszła w gwizdek?

Zbigniew Wąsik