PGE Giganty Mocy z giga makietą

PGE Giganty Mocy

3 metry długości i ponad 2 metry szerokości to wymiary makiety, na której z najdrobniejszymi szczegółami odwzorowano zrekultywowane tereny bełchatowskiej kopalni. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu „Rekultywacja – sztuka tworzenia” przy dofinansowaniu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Rekultywacja terenów górniczych jest jednym z najważniejszych obszarów działalności Kopalni Węgla Brunatnego. W wyniku odkrywkowej działalności górniczej powstają sztuczne zagłębienia lub wzniesienia terenu. Obszary te po zakończeniu eksploatacji z powodzeniem przywracane są do stanu poprzedniego, a nawet stają się atrakcyjniejsze pod względem turystycznym. – Rekultywacja to proces przywracania wartości użytkowych i przyrodniczych terenom, na których prowadzona jest działalność górnicza. W PGE GiEK Oddział KWB Bełchatów głównym przyjętym kierunkiem prac jest rekultywacja leśna. Proces rekultywacji rozpoczyna się już na etapie robót górniczych przez odpowiednio dobraną technologię zwałowania, która ma zoptymalizować i zminimalizować prace wymagające dodatkowego kształtowania terenu – wyjaśnia Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE GiEK.
Jak wygląda rekultywacja w jednej z największych kopalń odkrywkowych w Europie odwzoruje giga makieta, która powstała w ramach projektu „Rekultywacja – sztuka tworzenia”. Znalazły się na niej obszary już zrekultywowane przez bełchatowską kopalnię. Najlepszym przykładem „sztuki tworzenia” jest Góra Kamieńsk, która została usypana przez gigantyczne zwałowarki Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów z 1,4 mld m3 nadkładu, który znajdował się nad złożem węgla brunatnego. Usypana, obok bełchatowskiej odkrywki, z piasku, żwiru, iłów oraz gliny góra stała się najwyższym wzniesieniem w centralnej Polsce – 395 m n.p.m. – Przeprowadzone na niej prace związane z odwodnieniem, odtworzeniem gleby i roślinności (w tym lasów), budową dróg, sprawiły, że góra stała się modelowym przykładem, iż zmiany powierzchni terenu związane z prowadzeniem eksploatacji metodą odkrywkową, mają charakter przejściowy, a teren poeksploatacyjny z powodzeniem przywracany jest naturze i stwarza świetne warunki dla nowych form jego wykorzystania – mówi Sławomir Zawada. Imponujące, widoczne z kilkudziesięciu kilometrów wzniesienie pierwotnie miało być atrakcją dla mieszkańców regionu. Jednak bogata oferta turystyczna i sportowa sprawiła, że góra stała się znana niemal w całym kraju i stanowi jeden z atrakcyjnych celów nie tylko mieszkańców regionu, ale także miłośników aktywnego, zimowego i letniego, wypoczynku z całej Polski.
Dodatkowo nowa atrakcja w PGE Giganty Mocy ukazuje bogate pod względem przyrodniczym lasy zasadzone na zrekultywowanych terach, ścieżki rowerowe oraz siłownię wiatrową. Ale to nie wszystko. Makieta przedstawia również część wyrobiska Pola Bełchatów, które zamienią się w jeziora. – Tereny pogórnicze stwarzają niepowtarzalne i wielorakie możliwości ich zagospodarowania. Duża powierzchnia terenu pozwala na utworzenie nowej jakości geograficznej o znaczeniu regionalnym, a nawet krajowym. Planujemy utworzenie pięknych plaż, portu jachtowego, a nawet zatopienie pewnych atrakcji dla pasjonatów nurkowania. Mamy nadzieję, że w przyszłości powstanie tutaj centrum sportowo-rekreacyjne i kulturowe. Planujemy również stworzenie muzeum górnictwa, ośrodka konferencyjnego z zapleczem wystawienniczym, terenów o funkcjach parkowo – rekreacyjnych, ścieżek spacerowych i rowerowych. Poszczególne funkcje zostaną tak rozmieszczone w terenie, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać ogromny potencjał krajobrazu poeksploatacyjnego dla uatrakcyjnienia regionu – podkreśla Sławomir Zawada.
Ponadto makieta składa się z ruchomych części, które szczegółowo odwzorowują rekultywację i rozrywki czekające na wszystkich, którzy odwiedzą Bełchatów.