PIŁEŚ – NIE JEDŹ!

Wieści piłeś nie jedź!

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2013 roku policjanci pionu ruchu drogowego na terenie województwa łódzkiego przeprowadzili ponad 358 tysięcy kontroli stanu trzeźwości.
Minionej doby, 14 października 2013 roku, na drogach województwa łódzkiego policjanci zatrzymali 27 kierujących pod wpływem alkoholu (24 w stanie nietrzeźwości, 3 w stanie po użyciu alkoholu). W tym czasie doszło do 16 wypadków, w których rannych zostało 21 osób a jedna zginęła (powiat tomaszowski). Nie było ani jednego powiatu, na którego to terenie policjanci podczas kontroli nie ujawniliby kierującego na podwójnym gazie. Mimo kampanii społecznych, apeli policji i innych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym nadal nie brakuje potencjalnych zabójców na drodze.
Od początku 2013 roku do 15 października 2013 roku, na terenie województwa łódzkiego policjanci zatrzymali 7745 kierujących w stanie nietrzeźwości i 823 po użyciu alkoholu. W tym samym okresie roku 2012 odnotowano 7905 takich przypadków (przestępstwo) a po użyciu alkoholu 870 (wykroczenie).

STAN NIETRZEŹWOŚCI w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy:
* zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
* zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.
Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek w którym są zabici lub ranni sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Oprócz powyższego sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych.

STAN PO SPOŻYCIU ALKOHOLU
Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) to jest to stan po spożyciu alkoholu.
Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Jeśli okres zakazu trwał dłużej niż 1 rok przed zwrotem dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów mechanicznych osoba taka musi przejść kontrolne sprawdzenie kwalifikacji przystępując do stosownego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 4 lat pozbawienia wolności, w przypadku wypadku śmiertelnego do 8 lat pozbawienia wolności. Jeśli kierujący znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego sąd orzeka zwiększony wymiar kary nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

KWP Łódź