Piotrków: 4 zł za odbiór śmieci

O około 30 procent obniżona została opłata za odbiór odpadów komunalnych. Rajcy podczas środowej Sesji Rady Miasta przegłosowali prezydencką propozycję nowej stawki za śmieci. Nowelizacja dotknęła jedynie opłat za śmieci zbierane selektywnie.

– Zgodnie z moimi wcześniejszymi deklaracjami obniżyliśmy dziś stawki za odbiór śmieci – zaznacza prezydent Krzysztof Chojniak. – Mając konieczne dane potrzebne do rzetelnych wyliczeń mogliśmy zaproponować radnym realne stawki – podkreślił i dodał równocześnie, iż wychodząc naprzeciw sugestiom spółdzielni mieszkaniowych stawka została zróżnicowana w zależności czy opłata pobierana jest od mieszkańców domów jednorodzinnych czy wielolokalowych (bloków).

Nowelizacja uchwały ma za zadanie jeszcze bardziej zachęcać piotrkowian do segregowania śmieci. – Dziś według przedłożonych deklaracji śmieci w Piotrkowie segreguje 78 proc. mieszkańców. Chcemy, aby ten odsetek był jeszcze większy – mówi Włodzimierz Pawlak, doradca Prezydenta Miasta ds. zagospodarowania odpadów komunalnych.

Przegłosowane podczas sesji stawki przedstawiają się następująco (nie zmienił się sposób naliczania stawek, tj. od osoby zamieszkującej daną nieruchomość):

Wieści Piotrków stawki za śmieci

Wieści Piotrków stawki za śmieci

Według przyjętych stawek najmniej za segregowane odpady zapłacą rodziny wieloosobowe. Będzie to 4 zł od osoby w rodzinach pięcioosobowych i większych zamieszkujących w bloku. Łącznie miesięczny rachunek za odbiór śmieci w tych rodzinach wyniesie 20 zł.
Nowe opłaty za odbiór odpadów komunalnych najprawdopodobniej obowiązywać będą od 1 stycznia 2014 roku. Dlaczego akurat wtedy?
– Podjęta uchwała trafi teraz do służb Wojewody, które na sprawdzenie jej pod względem formalno-prawnym mają 30 dni. Następnie uchwała ta publikowana jest w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego i po 14 dniach wchodzi w życie. Nowe stawki zaczną obowiązywać od pierwszego dnia miesiąca, po miesiącu, w którym wejdą w życie, czyli prawdopodobnie będzie to 1 stycznia – wyjaśniają urzędnicy.

W trakcie dzisiejszych obrad rajcy przyjęli także waloryzację o 1 procent stawek podatku od nieruchomości na 2014 rok.