Piotrków: Prezydent Szmidt odnaleziony!!!

Wieści gra miejska Piotrków miedzy wojnami

Ponad 300 osób skupionych w 34 patrolach zgłosiło się do gry miejskiej zorganizowanej w sobotę w Piotrkowie Tryb., tj. 13.04.2013r przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC pod tytułem: „Piotrków między wojnami”. Motywem przewodnim imprezy była historia jednego z przedwojennych prezydentów Piotrkowa Trybunalskiego – Kazimierza Szmidta (ur. 1895r – zm. 1931r) , którą Organizatorzy postanowili przybliżyć mieszkańcom miasta.

Na kilka godzin przeniesiono się w okres historii miasta z 1929 roku. Zainscenizowane przez organizatorów porwanie Szmidta przedwojennym Buick’iem przez fantastycznie przebranych gangsterów z tego okresu zrobiło ogromne wrażenie na uczestnikach gry, zaś jego jak najszybsze odnalezienie i uwolnienie było kluczem do zwycięstwa dla najlepszej drużyny.
Zabawa polegała na dotarciu do 8 wyznaczonych przez fabularne podpowiedzi miejsc związanych z Piotrkowem międzywojennym w jak najkrótszym czasie i odnalezieniu ukrytych wskazówek. Niektórymi z nich były jajka, które uczestnicy musieli zakupić u przedwojennych przekupek aby otrzymać gryps od zamkniętego w lochach zamku, pojmanego przez strażników podczas porwania gangstera. Innymi gra w trzy karty z piotrkowskim opryszkiem „Tatą Tasiemką” w dzielnicy rozpusty. Jeszcze innymi odnalezienie ukrytego na jednym z dachów i widocznego tylko z szczytu wieży ciśnień hasła, które nakierowało graczy na cel finałowy gry. Jednym z elementów zabawy było też zakupienie biletu z 1929 roku u kolejarza spacerującego przy dworcu kolei warszawsko-wiedeńskiej i skasowanie go w Izbie Pamięci Kolejarzy mieszczącej się przy dawnej ulicy Kaliskiej 1 ( w Klasztorze o. Bernardynów ).
Dopiero po dotarciu do wszystkich 8 miejsc można było uzyskać pełną wiedzę na temat miejsca, w którym gangsterzy ukryli porwanego Prezydenta.
Po sklejeniu 8 części pociętego zdjęcia, na którym znajdowało się rozwiązanie zagadki każda z drużyn musiała udać się w podziemia Hotelu Staromiejskiego i podając epokowej recepcjonistce odczytane hasło – dotrzeć do elementu finałowego gry – ukrytego przez sprawców – Kazimierza Szmidta.
Najszybciej zagadki rozwiązał i zwyciężył patrol o nazwie „Ósmy cud świata” , drugie miejsce zajęły „Kozice” , zaś ekipą która jako trzecia dotarła do podziemi hotelu była drużyna o nazwie „Cykuta”.

zdjęcia: Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC