Piotrków Tryb.: Nowe bloki TBS

Wieści bloki TBS Piotrków

Przy ul. Wojska Polskiego 133 powstanie 60 nowych mieszkań w ramach bloków budowanych w systemie TBS. Prace rozpoczęły się 22 maja i potrwają do jesieni przyszłego roku.

– Przypomnę, że jesienią tego roku oddamy mieszkania komunalne przy ul. Zamurowej, ale równolegle z tą inwestycją typowo komunalną, budujemy mieszkania w systemie TBS, na które jest zapotrzebowanie – mówił na konferencji prasowej Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa Tryb. – Budowa w formule TBS jest dużą szansą dla piotrkowian, których nie stać na kupno nowego mieszkania. Tutaj wkład wynosi tylko trzydzieści procent. W czasach trudnej koniunktury gospodarczej stworzenie takich możliwości jest bardzo ważne. Dlatego jako samorząd włączyliśmy się czynnie w tę budowę, przekazując na rzecz TBS działkę – podkreślił prezydent.
TBS-y są interesującą propozycją dla osób, których nie stać na kupno mieszkania na wolnym rynku. Podstawowym celem TBS jest budowa mieszkań czynszowych i ich eksploatacja na zasadzie najmu. Mieszkania w TBS-ie są tylko do wynajęcia. Najemca nie możne go sprzedać, zapisać w testamencie, podarować ani wykupić na własność. TBS-y nie mogłyby jednak funkcjonować bez wsparcia Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, który udziela im preferencyjnych kredytów na budowę lokali mieszkalnych. Kredyty mogą być udzielane na sfinansowanie nie więcej niż 70% kosztów budowy lokali. Pozostała część, tj. 30%, pokrywana jest w formie wkładu partycypacyjnego.
– W przypadku rezygnacji z mieszkania przed zasiedleniem budynku kwota partycypacji jest w całości zwracana i podlega ona rewaloryzacji. Wysokość czynszu uzależniona jest od wysokości wskaźnika odtworzeniowego w woj. łódzkim. Obecnie wynosi on 3.600 zł, co oznacza, że czynsz za 1 m2 wyniósłby na dzień dzisiejszy 11,5 zł. Jednakże dla najemców wiążąca będzie wysokość wskaźnika, gdy ukończymy budowę – tłumaczy Elżbieta Sapińska, prezes TBS.
– Łącznie będzie 60 mieszkań o wielkości od 35 do 70 m2 (1-,2- i 3-pokojowe). Mieszkania zostaną wykończone pod tzw. „klucz”. Z każdą rodziną będą ustalane szczegóły odnośnie wykończenia mieszkania m.in. doboru płytek, paneli, itp. Zainteresowanie wynajmem w tych blokach było bardzo duże. Ale mamy jeszcze kilka wolnych mieszkań – zachęca prezes TBS.
Wykonawcą inwestycji jest Konsorcjum piotrkowskich firm: Przedsiębiorstwo Budowlane „ALGOS” oraz Przedsiębiorstwo Robót Drogowych „PEUK” S.A.
– W tym roku planujemy postawić mury oraz pokryć dachem, tak aby przez zimę można było wykonywać prace wewnątrz budynków – informuje Andrzej Lasek, Przedsiębiorstwo Budowlane „ALGOS”.
Zakończenie budowy planowane jest w październiku przyszłego roku. Koszt inwestycji wyniesie 7 mln 398 tys. 905,39 zł.