Piotrków Tryb: Obchody rocznicy chrztu Polski

W weekend w Piotrkowie Trybunalskim odbędą się obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. W sobotę zaplanowano konferencję naukową, a w niedzielę uroczystą procesję i eucharystię.

Piotrkowskie wydarzenia są drugą częścią obchodów jubileuszu w Archidiecezji Łódzkiej. Pierwsza część odbyła się w Łasku, a kolejne zaplanowano w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim oraz Konstantynowie Łódzkim.
Uroczystości w naszym mieście potrwają dwa dni. W sobotę (2.04) o godz. 9.00 w Centrum Idei ku Demokracji odbędzie się konferencja naukowa „Moralność – wspólnota – państwo. Prawo natury w dyskursie społecznym”. Konferencję będzie można śledzić w internecie.
Niedzielne uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej. Będzie im przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W kościele zaplanowano krótką liturgię. Następnie rozpocznie się procesja, w której niesiony będzie obraz Matki Bożej Trybunalskiej. Wierni przejdą przez Rynek Trybunalski oraz ulice: Sieradzką, Słowackiego i Kościelną do kościoła Najświętszego Serca Jezusowego.
Tutaj około godz. 12.00 rozpocznie się msza św. Po eucharystii na wiernych czekać będzie ciepły poczęstunek. W związku z planowanymi obchodami w weekend zmieni się organizacja ruchu na piotrkowskich ulicach.

W sobotę z użytkowania wyłączone zostaną parkingi na pl. Kościuszki i pl. Czarnieckiego.
W niedzielę zamknięty będzie jeden pas ruchu w al. Kopernika, a na czas procesji, w godz. 10.45-11.45, zamknięta będzie ul. Słowackiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Kościelnej.
Dodatkowo podczas trwania uroczystości w kościele Najświętszego Serca Jezusowego nieprzejezdne będą: ul. Słowackiego, od ul. Wyspiańskiego do al. Armii Krajowej; ul. Szkolna, od ul. Wyspiańskiego do al. Armii Krajowej oraz ul. Kościelna, od ul. Słowackiego do ul. Szkolnej.
– Przejazd tymi ulicami będą miały możliwość tylko autobusy MZK. Auta osobowe będą kierowane na alternatywne trasy wiodące innymi drogami – informują pracownicy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.