Piotrków Trybunalski: Niższe opłaty za śmieci

Wieści Piotrków ceny za odpady

Dobra wiadomość dla mieszkańców Piotrkowa segregujących śmieci. Od 1 lutego 2014 r. zacznie obowiązywać nowa stawka odbioru odpadów.

Uchwała Rady Miasta została podjęta podczas październikowej sesji ubiegłego roku, jednakże wchodzi w życie od 1 lutego 2014 r. Nowe stawki są o około 30 procent niższe od tych, które aktualnie obowiązują. Jednakże obniżenie stawek dotyczy jedynie odpadów segregowanych.
Zmiana stawek oznacza, że mieszkańcy jeszcze raz muszą złożyć deklarację „śmieciową”.
– Ustawa nakazuje, że każda zmiana stawki musi wiązać się z ponownym złożeniem deklaracji – tłumaczy Włodzimierz Pawlak, zastrzegając jednocześnie, że nowe deklaracje można składać w jednym z trzech punktów: w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta (ul. Kasztanowa 31), Urzędzie Miasta przy ulicy Szkolnej 28 lub przy Pasażu Karola Rudowskiego 10. Jak dodaje doradca prezydenta ds. gospodarki odpadami komunalnymi deklaracje będą przyjmowane od 3 do 17 lutego w godzinach 7.30 – 17.00.
Deklaracje będzie można składać również przez internet – za pośrednictwem platformy ePUAP. W tym celu deklaracja musi być opatrzona podpisem elektronicznym (posiadający Kwalifikowany Certyfikat) lub profilem zaufanym.
– Aby płacić mniej za śmieci, konieczne jest złożenie nowej deklaracji – podkreśla Włodzimierz Pawlak i dodaje, że nie muszą jej składać osoby, które nie segregują śmieci i chcą przy tym pozostać. – Ci mieszkańcy, którzy nie segregują śmieci, a chcą zacząć, muszą złożyć deklarację.
Od przyszłego tygodnia do właścicieli domów jednorodzinnych będą rozsyłane deklaracje. – Będziemy rozsyłali już nowy wzór dokumentu gdyż do końca stycznia obowiązują jeszcze stare deklaracje – przypomina Pawlak. Deklaracje w formie elektronicznej znajdą się także na stronie zdium-piotrkow.pl i piotrkow.pl.

Za mieszkańców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych deklarację zbiorczą składają zarządy tychże spółdzielni i wspólnot. – Złożenie przez mieszkańca deklaracji w Urzędzie lub Zarządzie Dróg nie będzie rodziło żadnych skutków prawnych, krótko mówiąc stawka nie będzie zaktualizowana – podkreśla doradca prezydenta ds. gospodarki odpadami komunalnymi.
Przypomnijmy, że opłatę za miesiąc styczeń uiszczamy jeszcze wg „starych stawek”, do 15 lutego. Za luty opłatę wnosimy do 15 marca, już wg nowych stawek, po uprzednim złożeniu deklaracji.
Więcej informacji na www.piotrkow.pl.