Piotrków Trybunalski: Zadbaj o wątrobę

Wieści badanie wątroby

21 października w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Wątroby pod patronatem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego oraz Prezydent Miasta Krzysztofa Chojniaka.

Często zapominamy lub nie wiemy, ze wątroba jest jednym z najważniejszych narządów i odpowiada za kluczowe procesy metaboliczne w organizmie. Warto o tym mówić i przypominać; dlatego ruszyło Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Wątroby pn. „Tyle robi dla Ciebie, zrób coś dla niej”. Podczas trwającej do 5 listopada akcji, specjalnie przygotowany na te okazje bus medyczny odwiedzi 15 miast w Polsce. „W ramach inicjatywy pacjenci będą mogli bezpłatnie skorzystać ze specjalistycznego badania ultrasonograficznego wątroby, które pozwala ocenić wielkość i strukturę narządu a także obraz dróg żółciowych. Wczesne wykazanie ewentualnych nieprawidłowości możne stanowić podstawę do pogłębienia postępowania diagnostycznego i podjęcia działań leczniczych” – mówi prof. dr hab. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

W Piotrkowie Trybunalskim badania odbędą się dnia 21.10 w godzinach od 9.00 do 19.00 na parkingu przy Amfiteatrze. Każdy, kto będzie chciał wziąć w nich udział, musi pozostać 5 godzin na czczo przed badaniem (nie wolno nic spożywać ani pić). Podczas badania nie należy żuć gumy ani palić papierosów, natomiast pacjenci przyjmujący leki powinni je nadal przyjmować, popijając ˝ szklanki wody, jednak nie później niż 1 godzinę przed badaniem. Na miejscu możliwe będą również zapisy na badania, jednak liczba osób jest ograniczona. Na koniec wizyty pacjenci otrzymają wyniki badania wraz ze zdjęciem z USG, a także materiały edukacyjne.

Celem ogólnopolskiej akcji jest edukacja społeczeństwa na temat wątroby i jej roli w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. To właśnie od niej uzależnionych jest ponad 5000 funkcji życiowych
i ponad 500 procesów chemicznych, które zachodzą wewnątrz ludzkiego ciała. Funkcja tego narządu polega na odpowiednim przetwarzaniu każdej z substancji, która do niej trafi – zarówno tej pożytecznej, poprzez metabolizm m.in. białek, cukrów, tłuszczy, jak i szkodliwej m. n. oczyszczanie organizmu z toksycznych substancji, leków czy alkoholu. Stanowi magazyn substancji zapasowych
dla naszego organizmu (glikogen), jak i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D i K. Można powiedzieć, że wątroba jest największym laboratorium chemicznym ludzkiego ciała, przez które przepływa około jednego litra krwi na minutę.

Akcje objęło patronatem: Polskie Towarzystwo Hepatologiczne i Prezydenta Miasta Krzysztofa Chojniaka
Organizatorem akcji jest właściciel marki suplementu diety – Hepatil.