Policyjna akcja „Znicz” 2012

wiesci znicz

Do 1 listopada pozostało jeszcze kilka dni ale już teraz wiele osób odwiedza i porządkuje groby bliskich. W tym okresie w sposób szczególny należy zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Przygotowując groby zmarłych pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą większych sum pieniędzy i zbędnych a czasem bardzo cennych przedmiotów. W czasie porządkowania grobów nie pozostawiajmy, ani na chwilę torebek czy saszetek bez opieki, nie prośmy o pomoc przygodnie napotkanych ludzi. Zwłaszcza osoby starsze i samotne powinny zapewnić sobie na ten czas towarzystwo krewnych lub znajomych. Drogie ozdoby, znicze i kwiaty połóżmy na grobach tuż przed Świętem, tak, aby zminimalizować ryzyko kradzieży.

Odwiedzając groby 1 listopada zwróćmy szczególną uwagę na pieniądze i dokumenty. Nie przechowujmy gotówki w zewnętrznych kieszeniach ubrań, pilnujmy torebek. Rodzice winni zadbać o należyty nadzór nad dziećmi – najmłodsi powinni trzymać się blisko dorosłych i ani na chwilę nie oddalać się bez opieki. Jadąc autobusem czy tramwajem –szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu nie traćmy z oczu torebek i innych bagaży, unikajmy także sztucznego tłoku. Panowie nie powinni przechowywać portfeli w tylnych kieszeniach spodni.

W pociągu – zwłaszcza na dalekich trasach nie rozmawiajmy z przypadkowymi osobami i nie przyjmujmy żadnych poczęstunków od współpasażerów . Wychodząc z przedziału zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. Korzystając z własnego środka transportu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siadajmy trzeźwi i wypoczęci, a na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone.

Pamiętajmy o czasowej zmianie organizacji ruchu w rejonie cmentarzy. Niektóre drogi nie będą przejezdne. Jadąc na cmentarz zapoznajmy się z obowiązującymi objazdami i stosujmy się ściśle do zaleceń policji, która będzie obecna w okolicach nekropolii. Parkujmy samochód w miejscach wyznaczonych pamiętając, aby nie zastawiać drogi innym. Udając się na cmentarz zabierzmy z pojazdu atrakcyjne przedmioty i dokumenty, samochód zamknijmy uruchamiając urządzenia alarmowe. W tym szczególnym dniu na drogi wyjedzie mnóstwo tzw. „niedzielnych kierowców” – zachowajmy zatem szczególną ostrożność.

Od środy 31 października 2012 roku (od godziny 14.00) trwać będzie ogólnopolska akcja Znicz 2012, która zakończy się w późnych godzinach wieczornych 4 listopada. Jak co roku policjanci garnizonu łódzkiego aktywnie włączają się w działania mające zapewnić bezpieczeństwo w okresie obchodów Święta Zmarłych.

Kierującym pojazdami ciężarowymi i zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów) przypominamy o ograniczeniach w ruchu wynikających z Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach. Zakaz ruchu dla wymienionych pojazdów obowiązuje 31 października w godz. 18:00-22:00 oraz 1 listopada w godz.08:00-22:00.

Do służby na drogach naszego województwa oraz w rejon cmentarzy skierowane zostaną patrole ruchu drogowego oraz prewencji. Czuwać będą one nad płynnością ruchu i bezpieczeństwem jego uczestników. Policjanci kierować będą organizacją ruchu nie tylko na drodze, lecz także na samych parkingach, aby ułatwić dotarcie na groby bliskich osób. Pamiętajmy, aby stosować się do poleceń osób kierujących ruchem. Należy także zwrócić szczególną uwagę na oznakowanie dróg, które w tym dniach w rejonie cmentarzy może ulec zmianie. Unikajmy pośpiechu. Pamiętajmy, że wszyscy zarówno piesi, jak i zmotoryzowani, chcą wejść na cmentarz. W zaparkowanych pojazdach nie należy pozostawiać w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów. Samochód należy zamknąć i uruchomić w nim zabezpieczenia przeciw kradzieżowe. Pamiętajmy również o pozostawianiu wolnych miejsc tuz przy wejściu na cmentarz, aby ułatwić dojazd osobom niepełnosprawnym. Udając się na cmentarz nie zabierajmy znacznych kwot pieniędzy, gdyż zajęci pracami porządkowymi możemy paść ofiarą kradzieży. Nie należy tez korzystać z pomocy przypadkowych nieznanych osób. Może okazać się, że chcą uśpić naszą czujność, aby dokonać kradzieży. Z uwagi na te zagrożenia, cmentarze będą patrolowane także przez nieumundurowanych policjantów. O wszelkich zagrożeniach i przestępstwach prosimy informować policjantów obecnych w rejonie cmentarza. Oni powiedzą, jak należy dalej postępować. W komisariatach wyznaczono dyżury funkcjonariuszy z pionów dochodzeniowych, którzy zapewnią bieżącą obsługę procesową zdarzeń.

Aura w tym roku póki co jest sprzyjająca, a na drogach panują dobre warunki ale prognozy zapowiadają zdecydowanie ochłodzenie i opady śniegu. Apelujemy do kierowców o rozsądek. Podczas kontroli policjanci będą zwracać szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców, przestrzeganie dozwolonej prędkości oraz zasad bezpieczeństwa pasażerów. Patrole drogówki będą widoczne na głównych trasach tranzytowych i wylotowych z miast. Nad płynnością ruchu czuwają policjanci z pokładu śmigłowca.

W okresie minionych 9 miesięcy 2012 roku funkcjonariusze służb ruchu drogowego województwa łódzkiego ujawnili około 5 tysięcy nietrzeźwych kierujących, którzy spowodowali 717 zdarzeń drogowych, na skutek, których śmierć poniosło 20 osób a 232 odniosły obrażenia. Policjanci podczas kontroli ujawnili 67 tysięcy przekroczeń dozwolonej prędkości. Nieprzestrzeganie ograniczeń w tym zakresie było przyczyną 546 wypadków drogowych, w których zginęło 46 osób a 717 odniosło obrażenia. Nadal nadmierna prędkość jest główną przyczyną tragedii komunikacyjnych. Inne istotne wykroczenia to: nieprawidłowe wyprzedzanie a także łamanie przepisów przez pieszych, którzy nagle wchodzą na jezdnię nagminnie przekraczają ją w miejscach niedozwolonych.

Komenda Powiatowa Policji w Rawie Mazowieckiej