Pora na narty

Wiesci Wyjazd Narty

Zimowe wyjazdy i czas białego szaleństwa przed nami. Świetną propozycją na aktywne spędzenie czasu zimą jest jazda na nartach. Trzeba jednak pamiętać, że aby w pełni cieszyć się z zimowego wyjazdu bardzo ważna jest nasza kondycja.

Niewiele rzeczy rujnuje nasze zdrowie tak jak brak ruchu. Wysiłek fizyczny poprawia sprawność naszego organizmu. Ćwiczenia fizyczne nie tylko zmniejszają ryzyko chorób serca i narządów ruchu ale też redukują stresy i relaksują. Dobrą formą aktywności fizycznej jest jazda na nartach. Nie ma nic przyjemniejszego od ruchu na świeżym powietrzu. To świetny sposób na poprawę kondycji.
Przed wyprawą na narty warto zadbać o to, aby przyjemności z jazdy nie zepsuła kontuzja. Przygotowania do jazdy najlepiej rozpocząć kilka tygodni przez wyjazdem w góry. Poprawa sprawności pomoże nam uniknąć wielu urazów ale także nabyć płynności ruchów i w pełni cieszyć się z jazdy. Przed wyjazdem należy wzmocnić ogólną odporność organizmu, wzmocnić mięśnie i stawy. Zanim zaczniemy ćwiczyć lub zjeżdżać na nartach warto zrobić małą rozgrzewkę. Wystarczy kilkanaście minut truchtu, skłonów czy przysiadów. Gdy już zaczniemy robić ćwiczenia, każde z nich należy wykonywać od kilku do kilkunastu razy. Dobrym ćwiczeniem jest jazda na rowerze, nawet tym stacjonarnym. Uruchamiamy wówczas mięśnie, które najbardziej pracują podczas jazdy na nartach. Ćwicząc należy oddychać spokojnie i rytmicznie nie wstrzymując oddechu. Po treningu warto wykonać ćwiczenia rozciągające. Polegają one na rozciąganiu mięśni przez około 30 sekund. Takie rozciąganie zapobiegnie bólom mięśniowym. Na kilka dni przed wyjazdem na narty lepiej zaprzestać intensywnego treningu a więcej czasu przeznaczyć na ćwiczenia rozciągające. Regularnie wykonywane ćwiczenia nie tylko poprawią naszą kondycję i zmniejszą ryzyko urazu, ale pozwolą uniknąć przeciążeń kolan i kręgosłupa podczas zimowego wypoczynku. 
Kiedy już wyruszymy na stok to w początkowym okresie nauki lepiej jest korzystać z rad instruktora niż przyjaciół czy rodziny. Instruktor lepiej zademonstruje i wytłumaczy każdy ruch oraz wyłapie i poprawi nasze błędy. Korzystając z rad instruktora nie utrwalamy błędów, które z czasem mogą się kumulować lecz utrwalamy poprawne nawyki. Jeśli już jesteśmy wprawionymi narciarzami, nie możemy zapomnieć o względach bezpieczeństwa, nie jesteśmy przecież sami na stoku. Zanim ruszymy w dół warto spojrzeć z górę stoku. Również narciarz, który jedzie przed nami ma pierwszeństwo. Wyprzedzać można z każdej strony, ale w bezpiecznej odległości. W trakcie jazdy nie możemy zatrzymywać się w miejscach, w których widoczność jest ograniczona, na przykład na zakrętach.
Zimowe wyjazdy ciągle przed nami. Nawet kilka dni narciarskiego szaleństwa to wyzwanie dla naszego ciała. Dlatego odpowiednie przygotowanie fizyczne to jedyny sposób, aby uniknąć naciągnięć mięśni a nawet bardziej bolesnych urazów. Zima niedawno się zaczęła, więc mamy jeszcze dużo czasu na korzystanie z uroków jazdy na nartach. Jednak przygotowania zacząć już najwyższy czas.