Powiat bełchatowski promuje szczepienia

Wieści pielęgniarka

Starostwo Powiatowe w Bełchatowie nasila działania promocyjne bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV. W tym roku wyszczepialność osiągnie poziom 50 procent, co w porównaniu z latami poprzednimi pokazuje, że niestety liczba chętnych do szczepienia spada.

Wirus HPV odpowiada za wiele przednowotworowych oraz nowotworowych zmian w organizmie kobiety, a szansą na uniknięcie choroby nowotworowej są właśnie szczepienia. Specjaliści z dziedziny medycyny podkreślają, że im wcześniejsza profilaktyka, tym skuteczniejsze są efekty działania. Spośród ponad stu typów tego wirusa, największy związek z rakiem szyjki macicy wykazują HPV 16 oraz HPV 18, które są odpowiedzialne za ponad 70% wszystkich przypadków tego raka. Typy 6 i 11 odpowiedzialne są za wiele zmian przednowotworowych oraz ponad 90 procent tak zwanych brodawek płciowych. Szczepionka zabezpiecza przed wszystkimi czterema wspomnianymi typami.
Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała oficjalne stanowisko, w którym uznaje raka szyjki macicy i inne choroby wywoływane przez wirusa HPV za problem zdrowia publicznego o zasięgu globalnym. Co roku na raka szyjki macicy zapada około pół miliona kobiet na świecie, z czego 260 tysięcy umiera. W Polsce ponad 3600 kobiet zapada co roku na tę chorobę, a połowa z nich umiera.
Starostwo wspólnie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych numer 4 w Bełchatowie ogłosiło trzy konkursy związane z tematyką HPV.
Pierwszy to Powiatowy Konkurs Plastyczny: „Plakat z hasłem promującym kampanię szczepień HPV w Powiecie Bełchatowskim”. Format plakatu nie może być mniejszy, niż format A3, natomiast technika jego wykonania jest dowolna.
Drugi z konkursów to konkurs wiedzy o raku szyjki macicy i zakażeniach HPV. Prace w formie opisowej (do 5 stron A4) mogą być napisane indywidualnie lub w zespołach maksymalnie 2- osobowych. Tematyka prac powinna być związana z profilaktyką raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu.
Trzeci z konkursów to Powiatowy Konkurs Multimedialny na filmik promujący zachowania prozdrowotne w profilaktyce nowotworowej. Prace w formie krótkiego filmiku (max 3 minuty) mogą być wykonywane indywidualnie lub w grupach maksymalnie 5 – osobowych. Tematyka prac powinna być związana z profilaktyką antynowotworową z uwzględnieniem profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu.

Uczestnikami wszystkich trzech konkursów mogą być uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Bełchatowskiego. Termin nadsyłania prac: do 22 listopada 2013r.