”Problem braku dostępu do bezpiecznej wody – kontekst globalny i lokalny”

”Problem braku dostępu do bezpiecznej wody – kontekst globalny i lokalny” pod takim tytułem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 w Piotrkowie odbyło się kolejne już spotkanie uczniów ze studentami filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie, reprezentującymi Studenckie Koło Naukowe Promowania Myślenia Obywatelskiego.

Zeszłotygodniowe spotkanie miało charakter warsztatów, które studenci prowadzą we współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się między innymi, jakie akcje związane z dostępem do bezpiecznej wody prowadzi Polska Akcja Humanitarna. Przybyli dowiedzieli się również w jakich krajach problem braku wody jest największy, jakie ilości wody zużywa przeciętnie mieszkaniec Europy, USA oraz krajów Afryki.

Młodzież podczas ćwiczeń miała okazję przekonać się jak dużo wody zużywamy podczas codziennych czynności. Wykonane ćwiczenia pokazały również jak dużo „wirtualnej wody”, niedostrzegalnej gołym okiem, znajduje się w naszym otoczeniu.

– Celem takich spotkań jest uświadomienie młodzieży problemów globalnych na świecie, z którymi być może w Polsce się nie spotykamy, ale które dla wielu innych krajów są bardzo istotne. Jednym z nich jest właśnie problem braku dostępu do czystej, bezpiecznej wody, do której nam Polakom dostęp wydaje się wręcz nieograniczony. Zadaniem warsztatów jest pokazanie uczniom jak mało tej wody na świecie mamy, a jak bardzo ją czasem marnotrawimy – mówi Aleksandra Górecka – prezes Studenckiego Koła Naukowego Promowania Myślenia Obywatelskiego.

źródło UM Piotrkowa Tryb.