Przebudowa DW 713 w Tomaszowie Mazowieckim dobiegła końca

Tomaszów_inwestycja drogowa

Kierowcy w Tomaszowie Mazowieckim mogą w pełni cieszyć się nową trasą. Wykonywane przez firmę Skanska prace obejmowały kompletną przebudowę drogi wojewódzkiej nr 713 na odcinku zlokalizowanym w samym centrum miasta. Wartość inwestycji, zrealizowanej na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi, wyniosła 19,7 mln zł brutto.

Rozpoczęta w listopadzie 2015 roku przebudowa DW 713 właśnie dobiegła końca. Zgodnie z harmonogramem, w sobotę 30 września nastąpiło zakończenie głównych robót na tym odcinku, natomiast drobne prace porządkowe potrwają jeszcze do 20 października. Inwestycja wpłynie na usprawnienie ruchu w mieście i większy komfort jazdy.

W ramach umowy powstała nowa jezdnia o długości 3,3 km, wymieniono około 30 tys. m kw. nawierzchni oraz około 18 tys. m kw. chodników dla pieszych. Dodatkowo wydzielono wjazdy do przyległych posesji, zatoki autobusowe i zamontowano nowe oświetlenie uliczne, co znacznie poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego na tym odcinku. Kompleksowo zmodernizowano również infrastrukturę podziemną: przebudowano sieci wodociągowe, gazowe, energetyczne i teletechniczne oraz wykonano niezbędną kanalizację deszczową. Nową jakość zyskał także wyremontowany most na rzece Wolbórce i wybudowany od podstaw most na rzece Czarnej.

Największym wyzwaniem podczas realizacji inwestycji była koordynacja robót i ich etapowanie ze względu z prowadzeniem prac w ścisłym centrum miasta, jak i konieczność pełnego wyłączenia z ruchu przejazdu przez rzekę Czarną w związku z kompletną przebudową mostu – mówi Adam Maciaszczyk, Menedżer Projektu w Skanska. – Co więcej, podczas wykonywanych prac natrafiliśmy na stare przedwojenne zbiorniki po stacji benzynowej oraz relikty dawnego młyna, dwa kamienie młyńskie, pochodzące z obiektu zbudowanego jeszcze przez I wojną światową. Natomiast w pobliżu rzeki Wolbórki odkryliśmy stary ceglany kanał ciepłowniczy do przesyłu pary łączący fabryki zlokalizowane po obu stronach ul. Warszawskiej – dodaje.

RP