„Przeciw pijanym kierowcom” – kampania dla samorządów

Przeciw pijanym kierowcom Wieśći

Tylko w 2013 roku pod kołami pojazdów prowadzonych przez pijanych kierowców życie straciło 265 osób, a 2726 zostało rannych. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne statystyki nie będą lepsze. Przed nami sierpień, miesiąc trzeźwości a zarazem miesiąc, w którym dochodzi do największej liczby wypadków spowodowanych właśnie przez pijanych kierowców.

– To dobry czas, by zacząć działać i powiedzieć „dość”! Wobec tych danych nie można pozostać obojętnym. To oczywiste, że od razu świata nie zmienimy, ale bierność oznacza ciche przyzwolenie na jazdę po alkoholu – mówi Maciej Zdziarski, prezes Krakowskiej Akademii Profilaktyki, która zorganizowała kampanię „Przeciw pijanym kierowcom”.

Kamień Pomorski – pod kołami auta prowadzonego przez pijanego kierowcę ginie sześć osób. Klamry – w wypadku auta prowadzonego przez pijanego nastolatka ginie siedem osób. Zalew Siemianówka – dwie osoby nie żyją, bo samochód prowadzony przez pijanego kierowcę wpadł do jeziora. Podobne, tragiczne przykłady tylko z tego roku można mnożyć. Pijani kierowcy zabijają!

Przeciw pijanym kierowcom Wieśći

Przeciw pijanym kierowcom Wieśći

Kampania „Przeciw pijanym kierowcom” skierowana jest do samorządów. To właśnie w małych społecznościach najłatwiej jest dotrzeć do ludzi z ważnym przekazem. – Codziennie zgłaszają się nowe gminy. Budujemy tym samym wielką koalicję samorządów przeciw nietrzeźwości na drogach – tłumaczy Maciej Zdziarski. Dodaje, że w działania profilaktyczne w gminach włączają się różne środowiska. Dzięki temu przesłanie dociera do większej liczny osób. Przy dystrybucji materiałów kampanii gminy współpracują m.in. z parafiami. Wielu księży proboszczów zaangażowało się w akcję i wykorzystało ulotki m.in. podczas uroczystości poświęcenia pojazdów w dniu św. Krzysztofa. Do akcji chętnie dołącza także policja i straż miejska. Funkcjonariusze uczestniczą w profilaktycznych pogadankach, festynach, organizują zajęcia w szkołach.

„Przeciw pijanym kierowcom” to jedyna kampania dla samorządów, która tak kompleksowo obejmuje problem nietrzeźwości na drogach. Pozwala dotrzeć z ważnym przekazem nie tylko do kierujących, lecz także do pasażerów, świadków jazdy po alkoholu, uczniów szkół nauki jazdy, młodzieży gimnazjalnej oraz punktów sprzedaży alkoholu. Ulotki obalają mity na temat trzeźwienia. Można dowiedzieć się z nich, że sen, prysznic i obfity posiłek nie gwarantują, iż w naszym organizmie nie ma alkoholu. Materiały przekonują, że po zakrapianej imprezie rano lepiej nie wsiadać za kierownicę. Instruują także, jak przeliczać ilość wypitego alkoholu na czas potrzebny na wytrzeźwienie.

Dla wielu kierowców jazda po alkoholu to dość powszechna praktyka. D takich osób dotrzeć najtrudniej. Dlatego dużo miejsca w materiałach poświęcono roli świadków. Ich stanowczy sprzeciw może uratować komuś życie. W ulotkach zamieszczono instrukcję, jak przekonać pijanego, by nie wsiadał do samochodu.

– Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drogach jest w nas wszystkich i powinniśmy to sobie uświadamiać. Przekonanie, że w kilkudziesięciomilionowym społeczeństwie, wśród kilkunastu milionów kierowców, policjanci będą w stanie wszystkich upilnować, jest złudne. To po prostu fizycznie niewykonalne – przekonuje Bartłomiej Morzycki, prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.
Gminy, które już dołączyły do kampanii, przekonują, że warto. Można o tym przeczytać na stronie www.przeciwpijanymkierowcom.pl. Zamieszczono tam również szczegółowy opis działań Krakowskiej Akademii Profilaktyki oraz formularz zgłoszeniowy. Do kampanii można dołączyć do końca sierpnia.