Rusza 7. edycja akcji „Kup pluszaka dla dzieciaka”

IKEA Łódź_Pluszaki znów będą pomagać

W sklepie IKEA Łódź, tuż za linią kas, znów stanął przeźroczysty domek, do którego do 2 stycznia 2016 roku wrzucać można pluszaki dla Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

To już 7. edycja akcji „Kup pluszaka dla dzieciaka”. W ubiegłym roku IKEA Łódź, dzięki zaangażowaniu swoich klientów i pracowników, zebrała dla małych podopiecznych pogotowia ratunkowego 2700 pluszaków. Czy tym razem uda się pobić ten wynik?
„Kup pluszaka dla dzieciaka” to doroczna, przedświąteczna akcja organizowana przez sklep IKEA Łódź. W tym rok odbędzie się już po raz siódmy. Do tej pory, we wszystkich edycjach łodzianie przekazali dla WSRM ponad 10 tys. pluszaków. W ubiegłym roku było ich blisko 3 tys. To dużo i niedużo zarazem, bo z jednej strony liczy się symboliczny gest, ale liczby mówią same za siebie. Jak wynika z danych WSRM, w 2014 roku zespoły ratunkowe Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi udzielały pomocy ponad 5000 małych pacjentów. Oznacza to, że nie wszystkie dzieci otrzymały w karetce miękkiego pluszaka, a jak potwierdzają ratownicy i lekarze, te z reguły nieduże, urocze przytulanki odgrywają ważną rolę w procesie rekonwalescencji małych pacjentów.
„Kolorowy miś podarowany małemu, wystraszonemu pacjentowi podczas udzielania mu pomocy zmniejsza dystans pomiędzy pacjentem a ratownikami, przez co wpływa pozytywnie na współpracę dziecka z osobami niosącymi mu pomoc” – mówi Edyta Wcisło, ratownik medyczny WSRM w Łodzi.
A dr Paweł Rasmus, Psycholog WSRM w Łodzi dodaje: „Miś przekazywany małym pacjentom przez ratowników daje poczucie bezpieczeństwa, odwraca uwagę od bólu i buduje zaufanie do specjalistów”.
Każdy, kto choć raz musiał wezwać do swojego dziecka pogotowie, wie z pewnością jak duży jest to stres dla takiego malca. Niepewność, poczucie zagrożenia, obcy ludzie, mrugające światła i głośny sygnał dźwiękowy, a przede wszystkim ból, będący wynikiem wypadku czy choroby, sprawiają, że mały pacjent zamiast współpracować z lekarzem lub ratownikiem, zamyka się w sobie. Najlepszym sposobem na przełamanie tego stanu jest ofiarowanie mu elementu jego dziecięcego świata – małego misia.
Pluszaki, które klienci IKEA Łódź w ramach dobrego, przedświątecznego gestu wrzucą do szklanego domku będą jeździć w karetkach na terenie Łodzi, Powiatu Zgierskiego oraz Skierniewickiego. Jak podkreśla Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego, lekarze i ratownicy nie wyobrażają już sobie codziennej pracy bez małych, pluszowych pomocników.
„Pluszaki na stałe zagościły w polskich gabinetach pediatrycznych i dzięki klientom IKEA Łódź od kilku lat  jeżdżą również karetkami łódzkiego pogotowia do dzieci w stanach nagłego zagrożenia zdrowia. Miły w dotyku pluszak odwraca uwagę dzieci od przykrych obrazów związanych z nagłym zdarzeniem. Miś pomaga ratownikom obniżyć strach i niepewność, które towarzyszą małym pacjentom w trudnych chwilach. Bardzo się cieszę z kontynuacji tego projektu” – powiedział Bogusław Tyka.
Pluszaki można wrzucać do szklanego domku, za kasami IKEA Łódź do soboty, 2 stycznia 2016 roku.

Źródło: IKEA Łódź