Śmiertelne porażenie piorunem
Policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zgierzu wyjaśniają okoliczności zgonu 21-letniego mężczyzny, który prawdopodobnie został porażony piorunem.
28 kwietnia 2015 r. około godz. 5.00 dyżurny zgierskiej jednostki policji został powiadomiony przez załogę pogotowia ratunkowego o zgonie młodego mężczyzny, którego ciało zostało ujawnione w Aleksandrowie Łódzkim na ul. Wierzbińskiej. Policjanci ustalili, że około godz. 4.45 idąca ulicą Wierzbińską kobieta zauważyła leżącego na chodniku mężczyznę, który nie dawał żadnych oznak życia. Zatrzymała przypadkowego kierowcę a ten podjął się jeszcze reanimacji. Wezwana na miejsce załoga pogotowia stwierdziła zgon młodego mężczyzny. Obrażenia wskazują na śmiertelne porażenie piorunem.
Czy wiesz jak należy się chronić przed porażeniem pioruna ?
* należy pozostać w domu, nie wychodzić chyba że jest to naprawdę konieczne,
* trzymać się z daleka od otwartych okien, drzwi, kominków, piecy, umywalek, wentylatorów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu,
* nie używać telefonu,
* nie używać przedmiotów takich jak wędki, kije golfowe,
* nie przenosić łatwopalnych materiałów w otwartych pojemnikach,
* nie przebywać w wodzie jak i w małych łódkach,
* zostać w samochodzie gdy jest się w trakcie podróży (samochody są jednymi z bezpieczniejszych miejsc do ukrycia się),
* schroń się w samochodzie. W przypadku uderzenia pioruna prąd spłynie po karoserii, nie penetrując wnętrza
* poszukać schronienia w budynku, jaskini,
* jeśli nie ma w pobliżu schronienia należy unikać wysokich obiektów w okolicy,
* kiedy czujesz ładunki elektryczne w powietrzu, gdy włosy stają ci dęba, przykucnij szybko na ziemię, ponieważ błyskawica może cię trafić.
* w żadnym wypadku nie kładź się na ziemi
* poszukaj obniżeń terenu (wąwóz, dolina). Trzymaj się z dala od obiektów metalowych, jak np. siatki, słupy natomiast osoby przebywające w większej grupie powinny się rozproszyć.
KWP w Łodzi