Śmiertelne żniwo na drogach

Długi weekend na drogach województwa łódzkiego mimo pięknej pogody zapowiada się tragicznie. Do chwili obecnej zginęło już 8 osób, a 64 odniosło obrażenia.

Przed nami jeszcze powroty z kilkudniowego wypoczynku, a statystyki są gorsze niż rok temu. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność za kierownicą. Cały czas trwają policyjne dzałania i wzmożone kontrole aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym. Na bieżąco sprawdzna jest prędkość pojazdów, trzeźwość kierujących oraz sposób przewożenia pasażerów – chodzi o używanie pasów bezpieczeństwa oraz fotelików dla dzieci.

Przypominamy jak bezpiecznie dojechać do celu:
– Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Trzeba skontrolować poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne – dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.
– Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.
– Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje – wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.
– Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.

KWP w Łodzi