Spektakularny efekt świątecznej zbiórki książek i zabawek!
Przeszło 800 zabawek i maskotek, 200 gier, zabaw edukacyjnych i puzzli, a także 1 200 bajek dla dzieci, lektur szkolonych oraz książek fabularnych – to rezultaty II edycji świątecznej zbiórki książek i zabawek zorganizowanej przez Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości.
Zbiórka prowadzona była od 05 do 16 grudnia w dziesięciu placówkach KSWP działających na terenie województwa łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Na rzecz akcji przekazywać można było zarówno rzeczy nowe, jak i niezniszczone rzeczy używane.
Zebrane bajki dla dzieci, kolorowanki, lektury szkolne, książki fabularne, słowniki oraz zabawki (m.in. maskotki, lalki, samochodziki, klocki, puzzle, gry edukacyjne itp.) przekazane zostały, jako prezenty z okazji świąt Bożego Narodzenia, dzieciom i młodzieży z uboższych rodzin, a także maluchom przebywającym w szpitalach i domach dziecka – część z nich zasiliła również zasoby placówek opiekuńczo – wychowawczych oraz świetlic środowiskowych.
„W województwie łódzkim zebrane książki, zabawki, gry edukacyjne, a także ubranka dla maluchów przekazaliśmy do Domu Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim, który sprawuje obecnie opiekę nad 35 dziećmi” – mówi Prezes KSWP, Marek Mika.
Zebrane rzeczy trafiły również do Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Łaziskach, Placówki Rodzinnej
nr 10 w Radomiu, a także do dzieci i młodzieży z województwa świętokrzyskiego (m.in. do Świetlicy Środowiskowej PLUS w Kielcach, Klubu Integracji Społecznej MOPS w Skarżysku Kam., Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Ostrowcu Św. oraz na oddział dziecięcy Szpitala w Końskich).
Sukces akcji jest zasługą zarówno osób prywatnych, które chętnie dzieliły się posiadanymi zasobami książek
i zabawek, jak i szkół, które bardzo licznie odpowiedziały na podjętą inicjatywę.
„Do osiągnięcia efektu, który przerósł nasze oczekiwania, przyczyniły się również media, które z wielkim zaangażowaniem informowały o realizowanej inicjatywie i jej szczytnym celu.” – dodaje Marek Mika.
Akcja przyczyniła się nie tylko do wywołania uśmiechów na twarzach obdarowanych dzieci i młodzieży – stała się również wygodnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcieli pozbyć się nadmiaru książek i zabawek w inny sposób, niż poprzez ich wyrzucanie.